Pestrý filmový program, workshopy se světoznámými tvůrci, ale i dlouhé fronty na projekce. Letní filmová škola úspěšně zakončila svůj 49. ročník
Letošní 49. ročník Letní filmové školy v Uherském Hradišti dospěl do svého konce. Potýkal se s enormním zájmem diváků a nekonečnými frontami na projekce. Návštěvníci si však krom zajímavých filmů mohli užít také koncerty, workshopy a výstavy. Úspěch sklidil i narozeninový program Českého rozhlasu. Do distribuce AČFK letos diváci vybrali španělský snímek Mamacruz režisérky Patricie Ortegy. Ozvěny LFŠ naplánovalo kino Aero v Praze od 25. do 28. srpna 2023.
I letos nabízí doširoka rozkročený program – vedle filmu to jsou literární čtení, divadelní představení, výstavy, besedy, panelové diskuse, a samozřejmě i akce pro děti. Těch sem se svými rodiči jezdí čím dál víc a zakládají tak novou generaci „poučených“ diváků. I díky Letní filmové škole nám tak roste pokolení, které už se ve filmu bude dobře orientovat. A právě o to organizátorům akce jde. Téměř všechny projekce doprovází fundovaný úvod, a v následných debatách s tvůrci se kdokoliv může na cokoliv zeptat. A debaty to často bývají velice výživné; filmaři a další mediální odborníci na ně často a dlouho s povděkem vzpomínají.
Almodóvar, Brazílie i noční zvrácenosti
Vedle novinek, i těch českých, si připomínáme filmy, které „udělaly“ Pedra Almodóvara, žasneme nad univerzálností Howarda Hawkse, pláčeme nad tragickým osudem vynikajícího scenáristy Jana Procházky, ale těší nás jeho filmy. S virtuální realitou se vydáváme do světa duševního zdraví, v rámci filmového zeměpisu cestujeme do Brazílie, Itálie i do zemí bývalého sovětského bloku, nechybí němé filmy s živou hudbou ani půlnoční zvrácenosti.
Zahajovacím snímkem festivalu je česká sci-fi Bod obnovy, zakončovacím taky české dílo – nositel ceny karlovarské soutěže Proxima, snímek nazvaný Brutální vedro. Tvůrci obou se samozřejmě nevyhýbají ani debatám s diváky. Z dalších hostů, čerstvých laureátů cen Asociace českých filmových klubů, namátkou tři: náš Ivan Trojan, chorvatský režisér Rajko Grlić a filipínský nositel Zlatého lva z Benátek Lav Diaz. V biografech, ve stanech, na uherskohradišťských promenádách nebo u vína či piva ovšem potkáváme plejádu dalších zajímavých osobností z nejrůznějších oblastí filmového, mediálního nebo společenského světa. Včetně studentů, jejichž díla v posledních letech šíří slávu české kinematografie daleko za našimi hranicemi.
Český rozhlas Vltava je samozřejmě u toho a přináší pravidelné zpravodajství o všem podstatném, co se v Uherském Hradišti děje.
Související
-
Luis Buñuel, Martin Frič nebo Šindži Sómai. Začíná Letní filmová škola, i letos s Vltavou
Návštěvníci Filmovky a vltavští posluchači si mohou poslechnout třeba Moniku Načevu, Jáchyma Topol anebo Pavla Klusáka. Samozřejmostí jsou i každodenní vstupy z festivalu.
-
Je současný český animovaný film ženskou záležitostí? Letošní Filmovka dokazuje, že ano
Program Letní filmové školy v Uherském Hradišti samozřejmě neopomíjí ani českou a slovenskou tvorbu. Nabídne několik premiér a zajímavé pohledy do historie.
-
Křišťálový glóbus pro bulharský film Blažiny lekce. Skončil největší filmový svátek v Česku
Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech dospěl ke svému konci. Které snímky uspěly v hlavní soutěži?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka