Peníze, nacistická minulost a rodinné prohřešky. Nový román Christiana Krachta nese název Eurotrash
Kolínské nakladatelství Kiepenheuer & Witsch propaguje Krachtův nový román citátem Petera Handkeho: „Christian Kracht je chytrý chlapík“. Jsem přesvědčená o tom, že to Handke myslel ironicky, ale na budoucí čtenáře to jistě udělá dojem. Nehledě na to, že Krachtův nový román Eurotrash je opravdu výjimečný a vlastně reklamu ani nepotřebuje. Referuje Eva Novak.
Každý nový román tohoto autora rozpoutá velké diskuse. V Německu patří Kracht vedle Botho Strauße a Petra Handkeho ke kontroverzním autorům současné německé literatury. Před 25 lety se Kracht prakticky přes noc proslavil románem Faserland. Šlo o příběh třicetiletého ich-vypravěče z bohaté rodiny, který cestuje z ostrova Sylt přes celé Německo. Jeho cesta končí v Curychu. Euorotrash v Curychu startuje. První větou románu, která začíná pro Krachta typicky slůvkem tudíž – also nás okamžitě vtáhne do děje: „Tudíž jsem zase musel na pár dní do Curychu“.
Ich-vypravěč se jmenuje Christian Kracht a jeho líčení se v mnohém kryje s autorovým životem. V Curychu žije jeho stará a nemocná matka. Diagnóz se nabízí hned několik – alkoholička, závislá na prášcích, částečně dementní a velmi bohatá. Společně se rozhodnou cestovat za vlastní minulostí po Švýcarsku a při té příležitosti rozdat potřebným něco málo z peněz, které matka zdědila po svém manželovi. Po cestě, kterou absolvují taxíkem, vyplouvají na povrch různé rodinné špinavosti z minulosti, hlavně z doby nacismu. Po válce se jeho otec snažil svůj původ a minulost zastřít pomocí luxusu, kterým se obklopoval. A jeho syn a manželka se během cesty pokouší alespoň část těchto „špinavých peněz“ předisponovat správným směrem.
Vše vypadá na začátku tak komplikovaně a nakonec to je zcela jednoduché – syn s matkou si konečně začínají rozumět, jediné, co se jim vlastně podaří, je najít trochu vzájemného porozumění. Ale bohužel poměrně pozdě.
Christian Kracht: Eurotrash. Nakladatelství Kiepenheuer & Witsch, Kolín nad Rýnem, 2021, 210 stran
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.