Pawel Kras: Český kacíř - husita
Esej polského historika.
Třídílný esej poslouchejte na Vltavě od 13. července 2015 vždy v 15:05. Po odvysílání se jednotlivé díly četby objeví také na stránce Hry a literatura. Zůstanou tam vždy po dobu jednoho týdne.
Ve středověku, stejně jako dnes, se obyčejní lidé ztrácejí v bezejmenných zástupech. Pozornost na sebe povětšinou strhávají významní jedinci, panovníci, jejich manželky, význační aristokraté, teologové či spisovatelé, kteří ve všeobecných představách reprezentují „typického“ středověkého člověka.
Středověká společnost se ale skládala z mnoha sociálních světů. Jedním z nich byli i příznivci Husova reformního učení - ale také jejich katoličtí odpůrci. Obě tyto skupiny se vyskytovaly jak mezi prostým lidem, tak ve vyšších společenských vrstvách. O tom, jak bylo pohlíženo na české Husovy příznivce a husitské bojovníky pojednává trojdílná esej polského historika Pawla Krase z univerzity v Lublinu.
Čte: Martin Finger
Překlad: Martin Nodl Připravil: Tomáš PešekRežie: Petr Gojda
Natočeno v roce xxxx.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.
Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu


Nebojte se klasiky!
Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?