Pawel Kras: Český kacíř - husita

13. červenec 2015

Esej polského historika.

Třídílný esej poslouchejte na Vltavě od 13. července 2015 vždy v 15:05. Po odvysílání se jednotlivé díly četby objeví také na stránce Hry a literatura. Zůstanou tam vždy po dobu jednoho týdne.


Ve středověku, stejně jako dnes, se obyčejní lidé ztrácejí v bezejmenných zástupech. Pozornost na sebe povětšinou strhávají významní jedinci, panovníci, jejich manželky, význační aristokraté, teologové či spisovatelé, kteří ve všeobecných představách reprezentují „typického“ středověkého člověka.

Středověká společnost se ale skládala z mnoha sociálních světů. Jedním z nich byli i příznivci Husova reformního učení - ale také jejich katoličtí odpůrci. Obě tyto skupiny se vyskytovaly jak mezi prostým lidem, tak ve vyšších společenských vrstvách. O tom, jak bylo pohlíženo na české Husovy příznivce a husitské bojovníky pojednává trojdílná esej polského historika Pawla Krase z univerzity v Lublinu.


Čte: Martin Finger

Překlad: Martin Nodl Připravil: Tomáš PešekRežie: Petr Gojda

Natočeno v roce xxxx.

autor: Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?