Pavol Rankov: Stalo se prvního září (anebo někdy jindy)

19. listopad 2011

Pavol Rankov (nar.1964) působí na Univerzitě Komenského v Bratislavě a jako autor povídek patří k předním slovenským spisovatelům. Za svůj první román Stalo se prvního září, který vydalo brněnské nakladatelství Host, získal Cenu Evropské unie za literaturu a Cenu čtenářů v soutěži Anasoft Litera.

Tento „historický román od roku 1938 do roku 1968“ je příběhem tří kamarádů – Čecha Honzíka, Maďara Petra a Žida Gabriela. Začíná 1. září na koupališti v Levicích. Je to poslední klidné léto, kdy se ještě mohou hádat o tom, který z nich získá lásku krásné Marie. O rok později – 1. září 1939 je Honzík s rodiči vyhnán do Protektorátu, konkrétně do Brna. Petr a Gabriel zůstávají v Levicích, které jsou už součástí Maďarska. Chlapci dospívají ve světě plném zvratů a strachu, jejich život, to je vlastně nepřetržitý boj o život. Děj románu se přesouvá na několik kapitol do Izraele nebo do Ameriky. Jeden druhému se ztrácejí a vzdalují, ale hrou osudu i silou vzájemného přátelství se zase setkají. Významnou roli v tom hraje dívka Mária, kvůli níž pořádají své pravidelné plavecké závody vždy 1. září.

V jednom rozhovoru Pavol Rankov řekl, že jako modelového čtenáře si představuje dvacetiletého studenta, pro kterého všechna historická fakta, události a osoby by měly být něčím známé. Mezi skutečnostmi, které jsou dosud v živé paměti, je i vědomí o společném státě a společných osudech příslušníků různých národností, kteří v něm žili.

Četbu na pokračování z románu Stalo se prvního září z překladu Miroslava Zelinského připravila Eva Willigová. Účinkují Dana Černá, Lukáš Hlavica, Miroslav Táborský a Martin Matejka. Režie Ivan Chrz. (30 min)

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...