Pavol Rankov: Stalo se prvního září (anebo někdy jindy) (12/12)

Pavol Rankov (2015)

On-line do čtvrtka 12. listopadu 2015.

Poslouchejte na Vltavě od 26. října 2015 vždy v 18:30. Po odvysílání se jednotlivé díly četby objeví také na stránce Hry a literatura. Zůstanou tam vždy po dobu jednoho týdne.


Román Pavla Rankova se dočkal mnoha překladů a ocenění, jeho divadelní adaptace ve Slovenském národním divadle se stala událostí roku 2010. Pavol Rankov (nar. 1964) působí na Univerzitě Komenského v Bratislavě. Za svůj první román Stalo se prvního září získal Cenu Evropské unie za literaturu a Cenu čtenářů v soutěži Anasoft Litera.

Tento „historický román od roku 1938 do roku 1968“ je příběhem tří kamarádů - Čecha Honzíka, Maďara Petra a Žida Gabriela. Začíná 1. září na koupališti v Levicích. Je to poslední klidné léto, kdy se ještě mohou hádat, který z nich získá lásku krásné Marie. O rok později - 1. září 1939 - je Honzík s rodiči vyhnán do Protektorátu, konkrétně do Brna. Petr a Gabriel zůstávají v Levicích, které jsou už součástí Maďarska. Chlapci dospívají ve světě plném zvratů a strachu, jejich život, to je vlastně nepřetržitý boj o život. Děj románu se přesouvá na několik kapitol do Izraele nebo do Ameriky.

02489528.jpeg

Jeden druhému se ztrácejí a vzdalují, ale hrou osudu i silou vzájemného přátelství se zase setkají. Významnou roli v tom hraje dívka Mária, kvůli níž pořádají své pravidelné plavecké závody vždy 1. září. Román Stalo se 1. září je knihou evropského formátu právě proto, že tak působivě ukazuje mnohonárodnostní slovenskou realitu. V jednom rozhovoru spisovatel řekl, že jako modelového čtenáře si představuje dvacetiletého studenta, pro kterého všechna historická fakta, události a osoby by měly být něčím známé. Mezi skutečnostmi, které jsou dosud v živé paměti, je i vědomí o společném státě a společných osudech příslušníků různých národností, kteří v něm žili.


Účinkují: Dana Černá, Martin Matejka, Lukáš Hlavica a Miroslav Táborský

Autor: Pavol Rankov Překlad: Miroslav Zelinský Připravila: Eva WilligováRežie: Ivan Chrz

Natočeno v roce 2011.

Spustit audio
autor: Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby