Pavel Vilikovský: Pes na ceste

Dramatizace románu o Slovácích, evropské literatuře a jednom pozdním milostném vzplanutí. On-line k poslechu do pátku 4. listopadu 2016.

Web Hry a četba nabízí mluvené slovo zdarma on-line ještě týden po odvysílání. Audioknihy nejde stáhnout.

Ve své novele, která se stala předlouhou pro rozhlasovou adaptaci, vypráví Pavel Vilikovský hlavně o Slovácích, literatuře a jednom pozdním milostném vzepětí. Hlavní hrdina cestuje jako reprezentant slovenské literatury po Německu a Rakousku. Rozčarován úrovní děl, které musí nabízet a inspirován slavným rakouským buřičem Thomasem Bernhardem rozvíjí úvahy a komentáře na téma slabostí soudobé slovenské společnosti či dokonce národní povahy. A dokáže v nich být velmi nemilosrdný. Ironický odstup, který si vůči světu buduje, naruší setkání s mladou ženou. Ta jeho vlastní stereotypy naruší víc, než by sám kdy čekal. Novela a samozřejmě i její dramatizace Lenky Garajové vyústí v překvapivý konec se silnou katarzí.

Na Slovensku patří Pavel Vilikovský mezi ceněné autory, v Česku není příliš znám. Na svém kontě má také velké množství redakční a překladatelské práce - do slovenštiny přeložil třeba Josepha Conrada, Virginii Woolfovou nebo Williama Faulknera. Jako autor se uvedl v šedesátých letech prózou Citová výchova v marci (1965, česky 1967), těžiště jeho tvorby však spadá až do porevolučních časů. Pavel Vilikovský umí být dobrým vypravěčem a zároveň je ve svých komentářích ostrý, nemilosrdný a přesně pointující.

Pavel Vilikovský se narodil se v roce 1941, po ukončení vysokoškolského studia angličtiny a slovenštiny na Filozofické fakultě v Bratislavě působil jako redaktor Slovenských pohľadov vydavatelství Tatran a v letech 1976-1996 časopisu Romboid. Za knihu povídek Krutý strojvodca získal několik ocenění, např. Mezinárodní literární cenu ve Vilenici, Slovinsko. Publikuje časopisecky, jeho knihy byly přeloženy do mnoha jazyků. Novela Pes na cestě vyšla v češtině v roce 2013.


Účinkují: Ján Gallovič, Edita Boršová, Ivan Laca, Martin Horňák, Jozef Benedik, Tibor Frlajs a Laco Konrád

Autor: Pavel Vilikovský Dramatizace: Lenka GarajováDramaturgie: Peter PavlacRežie: Ladislav Kerata

Nastudoval Slovenský rozhlas v roce 2016.

Čtěte také: Všechna dostupná díla na webu Hry a četba