Pavel Šporcl: Smetana - Dvořák - Janáček - Martinů

13. listopad 2002

Kariéru mladého houslisty Pavla Šporcla nastartovalo vítězství v mezinárodní rozhlasové hudební soutěži Concertino Praga. Šporcl studoval na hudební fakultě AMU u profesora Snítila a absolvoval další studia a stáže v USA (mj. u Itzhaka Perlmana). Během poměrně krátké doby se výrazně prosadil u domácího publika, zejména mladého.

Možná na tom má jistý podíl Šporclův poněkud "nekoncertní" image, ale především jeho výkony, hudební temperament a verva. A jistě také poctivost, s níž přistupuje k výběru a studiu repertoáru a která je na jeho výkonech poznat. Pro své nové CD zvolil výhradně českou hudbu z bohaté houslové literatury klasiků: dvě dua Bedřicha Smetany pro housle a klavír Z domoviny, Dvořákovy Romantické kusy, Sonátu pro housle a klavír Leoše Janáčka a Českou rapsodii pro housle a klavír Bohuslava Martinů. Album uzavírá rovněž známá Ševčíkova virtuózní variace na píseň Holka modrooká z Českých tanců a nápěvů. Šporcl spolu s talentovaným pianistou Petrem Jiříkovským má v těchto skladbách skvělou příležitost uplatnit své plné nasazení a virtuozitu.

Nové CD Pavla Šporcla
autor: ap
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

S hereckými hvězdami poznejte tajemství textu starého dva tisíce let

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

O věrné lásce statečného Chairea a sličné Kallirhoy

Koupit

Román byl napsán pravděpodobně už v prvním století našeho letopočtu a možná dokonce i dříve. Jde o první dochovaný milostný a zároveň i dobrodružný román nejenom antického, ale vůbec evropského písemnictví.