Pavel Molek: Život podle Karla (5/5) Volba

Český král a římský císař Karel IV. vstupoval do kaple svatého Kříže vždy s pokorou

K oslavám sedmistého výročí narození Karla IV. připravila stanice Vltava pro svou dopolední řadu Kabinet pětidílný dramatický seriál Život podle Karla. Jeho autorem je Pavel Molek, který v loňském roce na poli rozhlasové dramatiky úspěšně debutoval titulem Má protentokrát obsazená vlast a na podzim tohoto roku připravuje stanice Vltava jeho další hru o Georgu Friedrichu Händelovi.

Poslouchejte na Vltavě od 16. května 2016 vždy v 9:30. Po odvysílání se jednotlivé díly objeví také na stránce Hry a četba. Zůstanou tam vždy po dobu jednoho týdne. On-line do čtvrtka 26. května 2016.


Život podle Karla je sérií pěti dramatických apokryfů, jež vycházejí z epizod popsaných v panovníkově vlastním životopisu Vita Caroli a sledují osudy prince Karla od mladických zážitků v Itálii až k vyjednávání o jeho volbě římským králem. Pavel Molek sice respektuje historická fakta, ale mnohem víc ho zajímají „bílá místa“ za nimi – skryté okamžiky předcházející dějinným událostem, charaktery postav, jejich možné motivace, rodinné a společenské vazby.

Mezi známými i méně známými skutečnostmi rozprostírá vlastní příběhy, které s vtipem a nadhledem dodávají kamenným osobnostem historie lidský rozměr a spojují je s naší současností úžeji, než by se na první pohled mohlo zdát.

Poslední z historických zastavení, která cestou dramatického apokryfu mapují osudy mladého Karla IV., později zaznamenané v autobiografii Vita Caroli. Mladý Karel přijíždí se svým otcem na audienci k papeži do Avignonu a jejich cíl se zdá být jednoznačný - prosadit u papeže Klimenta VI. volbu Lucemburka na římský trůn. Který z nich to ale nakonec bude?

Režisérka Markéta Jahodová se rozhodla obsadit do ústřední role Karla Jana Dolanského, který tak dostal příležitost postihnout „otce vlasti“ od útlého mládí až k okamžiku, kdy se má stát nejmocnějším vladařem tehdejší Evropy.


Účinkují: Jan Dolanský, Lukáš Hlavica, Igor Bareš, Josef Somr, Ladislav Frej a Karel Riegel

Dramaturgie: Klára NovotnáRežie: Markéta Jahodová

Čtěte také: Všechna dostupná díla na webu Hry a četba

Spustit audio
autor: Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby