Pavel Molek: Život podle Karla (1/5) Atentát

Český král a římský císař Karel IV. vstupoval do kaple svatého Kříže vždy s pokorou

K oslavám sedmistého výročí narození Karla IV. připravila stanice Vltava pro svou dopolední řadu Kabinet pětidílný dramatický seriál Život podle Karla. Jeho autorem je Pavel Molek, který v loňském roce na poli rozhlasové dramatiky úspěšně debutoval titulem Má protentokrát obsazená vlast a na podzim tohoto roku připravuje stanice Vltava jeho další hru o Georgu Friedrichu Händelovi.

Poslouchejte na Vltavě od 16. května 2016 vždy v 9:30. Po odvysílání se jednotlivé díly objeví také na stránce Hry a četba. Zůstanou tam vždy po dobu jednoho týdne. On-line do neděle 22. května 2016.


Život podle Karla je sérií pěti dramatických apokryfů, jež vycházejí z epizod popsaných v panovníkově vlastním životopisu Vita Caroli a sledují osudy prince Karla od mladických zážitků v Itálii až k vyjednávání o jeho volbě římským králem. Pavel Molek sice respektuje historická fakta, ale mnohem víc ho zajímají „bílá místa“ za nimi – skryté okamžiky předcházející dějinným událostem, charaktery postav, jejich možné motivace, rodinné a společenské vazby.

Mezi známými i méně známými skutečnostmi rozprostírá vlastní příběhy, které s vtipem a nadhledem dodávají kamenným osobnostem historie lidský rozměr a spojují je s naší současností úžeji, než by se na první pohled mohlo zdát.

Režisérka Markéta Jahodová se rozhodla obsadit do ústřední role Karla Jana Dolanského, který tak dostal příležitost postihnout „otce vlasti“ od útlého mládí až k okamžiku, kdy se má stát nejmocnějším vladařem tehdejší Evropy.


Účinkují: Lukáš Hlavica, Viktor Preiss, Josef Somr, Ladislav Mrkvička, Igor Bareš, Andrea Elsnerová a další

Dramaturgie: Klára NovotnáRežie: Markéta Jahodová

Čtěte také: Všechna dostupná díla na webu Hry a četba

Spustit audio
autor: Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby