Pavel Landovský: Arest

Jednoaktovka na téma člověk a moc. On-line k poslechu do pondělí 23. ledna 2017.

O zveřejnění Charty 77 se významným způsobem zasloužil herec a dramatik Pavel Landovský. Automobilová honička Havla a Landovského s StB 6. ledna 1977, při které ujížděli s prohlášením Charty 77 a seznamem podpisů k poštovním schránkám, se stala legendární. Po podpisu Charty 77 byl Pavel Landovský opakovaně vyslýchán StB a v rámci akce Asanace byl donucen k emigraci do Rakouska. V Rakousku se herecké profesi věnoval na prknech vídeňského Burgtheateru a pracoval například se světoznámým německým režisérem Peterem Steinem.

Web Hry a četba nabízí mluvené slovo zdarma on-line ještě týden po odvysílání. Audioknihy nejde stáhnout.

Potřeba informovat Západ o poměrech v totalitě se promítla i do Landovského aktovky Arest, jak píše v doslovu ke knize Hodinový hoteliér a jiné hry teatroložka Lenka Jungmannová: „... proto jej (Arest) koncipoval modelově, jako politickou disputaci vězňů - nově příchozí disident Vaněk, stejně jako bývalý důstojník cizinecké legie Soumar, který si odpykává čtrnáctý rok a prošel i kriminály sovětskými, režim odsuzují, naopak ideologicky zmanipulovaný tiskař, který si přilepšoval falešnými jízdenkami, jej slepě hájí.“


Osoby a obsazení: Ferdinand Vaněk (Jan Novotný), Soumar Harry (Rudolf Hrušínský), Pejchl (Josef Somr), Voňavka (Milan Stehlík), Horňák, cikán, lupič (Petr Rašev), Matte, cikán (Emil Žák), režisér, hlas (Vladimír Pospíšil) a vězeň, hlas (Eduard Pavlíček)

Autor: Pavel Landovský Rozhlasová úprava: Helena AlbertováDramaturgie: Pavel MinksRežie: Ivan Chrz

Natočeno v roce 1993.

Čtěte také: Všechna dostupná díla na webu Hry a četba

Spustit audio
autor: Tvůrčí skupina Drama a literatura