Pavel Kosatík: Film Karel vs. kniha Gott? Kniha ukazuje, že za Gottovou kariérou stála i normalizace

21. leden 2022

Velký ohlas u televizních diváků nedávno vzbudil snímek Karel o odcházení Karla Gotta. Zároveň o něm teď vyšla kniha Gott: Československý příběh od Pavla Klusáka. Jsou to dva odlišné pohledy?

„Jsou to opravdu hodně odlišné pohledy. A nemyslím si, že to je špatně,“ hodnotí publicista Pavel Kosatík. „Ten film mě zaujal jako výpověď o posledním Gottově období. O rodinné intimitě a o tom, jak zvládal složitou nemoc, kterou trpěl.“

„Tam, kde se ale snažil o cosi více, o naplnění všech biografických parametrů, trošku selhával. Ono tu ambici ani nebylo možné splnit v rámci celovečerní stopáže,“ uvažuje host Zity Senková na Dvojce.

Za co může normalizace

„Gottův příběh je nesmírně složitý. Já jsem ho vždy chápal tak, že nebýt u nás té nešťastné normalizace, tak ne že by nebylo Karla Gotta, ale jeho kariéra by přece jenom vypadala úplně jinak,“ myslí si publicista.

Čtěte také

„Byl by od samého začátku vystaven úplně jiné konkurenci a my jako posluchači bychom tady nebyli odkázáni pouze na něj, ale byli bychom konfrontováni s celým hudebním světem. To, že se to nestalo, mu umožnilo vyniknout více, než by za normálních okolností bylo možné.“

Demytizace Gotta

„A o tom mimo jiné právě píše Pavel Klusák, který se z mého pohledu dobrým invenčním způsobem snaží o demytizaci mnohého z Gottova života. Ať už je toto nesčetněkrát omílané angažmá v roce 1968 v Las Vegas anebo některé písně, jimž je připisován politický smyslu, ačkoliv ve skutečnosti tam až takový nebyl.“

Další témata rozhovoru: výročí heydrichiády a Konference ve Wannsee; Anne Franková; ceny Český lev pro historické filmy; cena Muriel pro komiks o Milanovi Rastislavovi Štefánikovi; film Karel vs. kniha Gott; poezie v politice.

Spustit audio

Související