Pavel Kohout: Pech pod střechou. Smutná komedie o milencích, do jejichž schůzky zasáhnou tajné služby

26. červenec 2022

Když se nesmělí milenci středního věku konečně odhodlají ke schůzce v soukromí bytu, netuší, že místo naplnění milostné touhy je čeká střet s podivnými muži z tajných služeb. V podobenství o aroganci moci, před kterou si nemůžeme být jisti ani ve svobodných demokratických systémech, uslyšíte v hlavních rolích Miroslava Táborského, Barboru Hrzánovou, Václava Postráneckého a Ivana Řezáče. On-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.

Rozhlasová úprava: Jelena Mašínová
Osoby a obsazení: Pech (Miroslav Táborský), Marie (Barbora Hrzánová), muž (Václav Postránecký) a ohlášení (Hana Kofránková)
Dramaturgie: Hynek Pekárek
Zvuk: Radek Veselý
Zvuková spolupráce: Michal Rataj
Režie: Ivan Chrz
Natočeno: v roce 2009

Komedie Pavla Kohouta a Jeleny Mašínové Pech pod střechou je součástí trilogie divadelních jednoaktovek Život v tichém domě. Její název s ironií odkazuje k povídkám Jana Nerudy. Pavel Kohout ji totiž napsal již jako normalizačním režimem proskribovaný autor v letech 1970 a 1973. Své malé hrdiny, nevýznamné občany podléhající střetu s arogantní mocí, postavil do absurdních situací, ale zanechal jim psychologickou pravděpodobnost i realistické chování. Součástí volné trilogie jsou dále hry Válka ve třetím poschodí a Požár v suterénu.

autoři: Tvůrčí skupina Drama a literatura , Hynek Pekárek
Spustit audio

Související

  • České léto na Vltavě

    Ve vysílání nabídneme například výběr z povídek Josefa Škvoreckého, Franze Kafky či Jaroslava Haška, hry Václava Havla či Pavla Kohouta.