Pavel Kohout: Marast. Aktovka ze života disidentského spisovatele Ferdinanda Vaňka

17. listopad 2020

Jak zvládnout přezkoušení kvůli řidičáku, když vám místo pozvání vyrazí dveře, když zlý policajt hraje hodného a když vám udělají nabídku, která nelze odmítnout? Ferdinand Vaněk tentokrát zapadne do výslechového soukolí. Poslouchejte on-line po dobu jednoho měsíce po odvysílání.

Rozhlasová úprava: Pavel Kohout, Jelena Mašínová
Osoby a obsazení: Ferdinand Vaněk (Ivan Řezáč), první vyšetřovatel (Miroslav Táborský), druhý vyšetřovatel (Jan Vlasák), třetí vyšetřovatel (Antonín Molčík), čtvrtý vyšetřovatel (Jaroslav Vlach), Frantík (Ladislav Hampl), Maruš (Klára Sedláčková-Oltová) a dozorce (Tomáš Pergl)
Dramaturgie: Hynek Pekárek
Hudba: Petr Mandel
Režie: Vlado Rusko
Natočeno: v roce 2008

Postavu Ferdinanda Vaňka (ve hře Vernisáž se tato postava jmenuje Bedřich) poprvé použil Václav Havel v Audienci z roku 1975. Po Havlovi si postavu Vaňka půjčili Pavel Kohout do her Atest, Marast a v němčině napsané Safari. Pavel Landovský Vaňka učinil hlavním hrdinou hry Arest, když před tím byl vedlejší postavou jeho hry Sanitární noc z roku 1976. Vaněk je dále hlavní postavou hry Jiřího Dienstbiera Příjem. Dodejme, že Ferdinand Vaněk se také objevil v Stoppardově hře Rock´n´Roll a v nedávné době ho pro české jeviště oživil Marek Hejduk ve hře Rest.

Čtěte také

Ve hře Atest (1978) jde Vaněk registrovat svého psa, ale ani v kynologickém svazu neujde „hněvu dělnické třídy“. Do o poznání dramatičtější situace přivedl Pavel Kohout sdíleného hrdinu ve hře Marast (1981). Je předvolán na policii. Zprvu to vypadá, že důvodem je přezkoušení kvůli řidičáku, alespoň tak to staví první z vyšetřovatelů. Později atmosféra začne přes různé zvraty v síle a druhu útoků houstnout. Vyšetřovatelé použijí celou škálu triků, přitom není zcela jasné, co je jejich cílem – vystřídají role hodného policajta, hulváta, unaveného intelektuála. Dávají nabídky, zastrašují, apelují na rozum, vydírají. Až to vypadá, že ani oni sami nemají jasno, čeho vlastně chtějí akcelerující spirálou nátlaku dosáhnout. Jasný je pocit – marast. A možná, že to je i onen cíl.

Pavel Kohout hru pro rozhlas upravil společně s Jelenou Mašínovou. Jako Ferdinanda Vaňka uslyšíte Ivana Řezáče. Jeho protihráči budou Miroslav Táborský, Jan Vlasák, Antonín Molčík, Jaroslav Vlach, Ladislav Hampl a Klára Sedláčková. Inscenaci v roce 2008 nastudoval režisér Vlado Rusko.

autoři: Martin Velíšek , Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Sestru se mi nikdy nepodařilo dočíst. Citlivého člověka jsem poslechla až do konce.

Iva Jonášová, ředitelka Vývoje a výroby

citlivy_clovek.jpg

Citlivý člověk

Koupit

Nový román českého básníka, prozaika, překladatele a publicisty, ve kterém se prolínají groteskní a tragické prvky a který vypráví příběh ze žhavé současnosti. Jáchym Topol získal za tento titul Státní cenu za literaturu.