Pavel Kohout: Atest. Hříchy disidentů padají i na jejich psy

Ferdinand Vaněk, přiznaně stylizované alter ego dramatika Václava Havla, se poprvé objevuje v Audienci z roku 1975. Poté ho uvedl na scénu ještě ve Vernisáži a v Protestu. On-line k poslechu do pondělí 16. ledna 2017.

Web Hry a četba nabízí mluvené slovo zdarma on-line ještě týden po odvysílání. Audioknihy nejde stáhnout.

Sám autor o svém hrdinovi řekl: „Vaněk není Havel. Samozřejmě: uložil jsem do té postavy určité své vlastní zkušenosti… a nepochybně jsem té postavě dal i určité své osobní rysy, přesněji řečeno něco z toho, jak já sám sebe v určitých situacích vidím. To všechno ale neznamená, že jde o nějaký můj autoportrét… Vaňkovské hry nejsou tedy v podstatě hry o Vaňkovi, ale o světě, jak se projevuje, když je s Vaňkem konfrontován.“

Do cyklu her ze života disidentského spisovatele Ferdinada Vaňka, kterým Havlovi přátelé vyjadřovali podporu uvězněnému dramatikovi, přispěl Pavel Kohout aktovkami Atest (1978), Marast (1981) a později ještě Safari (1985). Civilně pojatí hrdinové těchto her jsou vtahováni do absurdních a často neřešitelných situací, které přinášel život v reálném socialismu. V Atestu tak jde například Vaněk registrovat svého psa, ale ani v kynologickém svazu neujde „hněvu dělnické třídy“.


Osoby a obsazení: Ferdinand Vaněk (Ivan Trojan), Beba (Andrea Elsnerová), paní vedoucí (Taťjana Medvecká), paní Bláža (Jana Drbohlavová), ing. Čech (Petr Nárožný), hlasy v telefonu (Nikola Balatková a Tomáš Vrba)

Autor: Pavel Kohout Rozhlasová úprava: Jelena MašínováDramaturgie: Hynek PekárekRežie: Ivan Chrz

Natočeno v roce 2008.

Čtěte také: Všechna dostupná díla na webu Hry a četba

Spustit audio
autor: Tvůrčí skupina Drama a literatura