Pavel Göbl: Z pekla i nebe

03539366.jpeg

Pohádka Dařbuján a Pandrhola ve verzi pro dospělé. Na Ostravsku řádí nesmrtelnost a nikdo neví, kam se poděla smrt. Text získal čestné uznání v autorské soutěži Českého rozhlasu v roce 2013.

Poslouchejte na Vltavě 27. srpna 2016 ve 22:10. Po odvysílání se hra objeví také na stránce Hry a četba. Zůstane tam až do pátku 2. září 2016.

Web Hry a četba nabízí mluvené slovo zdarma on-line ještě týden po odvysílání. Audioknihy nejde stáhnout.

Ať je život jak chce těžký, jednu naději přece jenom máme: že jednou skončí. Smrt si přijde pro každého z nás. To už by člověk musel být pořádný smolař, aby nemohl ani umřít, když má všeho dost! Jenže Emil měl smůlu snad odjakživa.

Když zrovna nebyl na podpoře, živil se jako dělník v uhelných skladech, dokud ho nevyhodili z práce, pak ho vyhodila z domu žena, co začala žít s jeho nejlepším kamarádem a nakonec ho vyhodili i z noclehárny. Na tomhle světě Emil nechce být už ani minutu, jenomže umřít kupodivu není vůbec snadné. Ze světa zmizela smrt. A aby se vrátila aspoň na Emilovo rodné Ostravsko, bude ji muset najít. S nejlepším kamarádem Dušanem, který o nesmrtelnost taky dvakrát nestojí a s prostitutkou Andělou, která nepřestává hledat pravou lásku, nakonec přijdou záhadě na kloub. Smrt se jmenuje František Veverka a někdo ji zaletoval do starého bojleru!

03539371.jpeg

Novodobou variaci na pohádku Dařbuján a Pandrhola zpracoval filmový scénárista, režisér a prozaik Pavel Göbl poprvé ve scénáři k nikdy nedokončenému filmu Penis pravdy, pak ji vydal v knižní podobě a posléze ještě adaptoval pro divadlo. V roce 2013 poslal její rozhlasovou verzi do autorské soutěže Českého rozhlasu, kde se pod názvem Z pekla i nebe umístila ve finálové desítce a získala čestné uznání. Po domluvě s dramaturgií se autor znovu pustil do úprav, které si vyžádal rozhlasový formát. „Rozhlasová hra – o kterou tu jde především – nemá s tím nedokončeným filmem společný už ani ten název. V podstatě se dá říct, že jsou to tři dost odlišné věci: knížka, divadlo i rozhlas.“

Herecké obsazení namíchal režisér Tomáš Soldán z ostravských, brněnských ale i pražských herců, po jazykové stránce museli interpreti obsáhnout především ostravštinu, slovenštinu jen někde a jen pro některé postavy stačila prostá znalost češtiny. Premiéru jsme směřovali na závěr roku 2015 jako silvestrovský „dovětek“ k projektu hrdina.cz.


Ve hře Z pekla i nebe si zahráli například: Leoš Noha (Emil), David Viktora (Dušan), Pavla Beretová (Anděla), Norbert Lichý (Otec Anděly), Ivana Hloužková (Matka Anděly), Cyril Drozda (Smrt), Jiří Lábus (Bůh), Petr Vaněk (Lucifer), Oldřich Vlach (dědeček) a mnozí další.

Autor: Pavel Göbl Dramaturgie: Renata VenclováRežie: Tomáš Soldán

Natočeno v roce 2015.

Čtěte také: Všechna dostupná díla na webu Hry a četba