Patentu na kinematograf je 130 let. Rané zvukové filmy jsou užvaněné, říká šéf kurátorů archivu
Saša Michailidis se ptá Matěje Strnada z Národního filmového archivu a Kateřiny Svatoňové z Katedry filmových studií FF UK. 13. února 1895, tedy před 130 lety, bratři Lumiérové získali patent na kinematograf. Šlo o přístroj, který spojil funkce filmovací kamery, kopírky filmů a projektoru. Byli ale Lumiérové opravdu první? Co způsobil vynález, který dokázal zachytit pohyb a uchovat ho? Kam dospěl? Jak ovlivnil další média?
Poslouchejte od pondělí do pátku od 16:30 živě na Vltavě nebo ze záznamu na našem webu, v aplikaci mujRozhlas a na dalších podcastových platformách.
Chcete nám něco vzkázat?
Své komentáře nebo tipy posílejte na adresu: akcent@rozhlas.cz.
Související
-
Digitální Kříženecký. Národní filmový archiv vydává publikaci o počátku české kinematografie
Kniha vznikla na základě dlouholetého výzkumu, prezentace a kurátorství filmů Jana Kříženeckého z let 1898 až 1911 v nové digitální podobě.
-
Nikdo tak talentovaný jako Ester Krumbachová tu není, říká filmová vědkyně Kateřina Svatoňová
„V době pandemie a válečného stavu se ukazuje, že neumíme číst obrazy. Vizuální gramotnost by se proto měla vyučovat na střední škole,“ řekla ve Vizitce Kateřina Svatoňová.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.