Jazzový průkopník Pat Metheny v rámci svého turné zahraje v Praze

03786645.jpeg

Pouze zasvěceným jazzovým posluchačům je známo, že světoznámý kytarista, skladatel, aranžér a v mnoha směrech jazzový průkopník Pat Metheny začal svoji hudební dráhu jako trumpetista.

V jeho jazzovém vývoji hrály ústřední roli dvě postavy. Tou první byl vibrafonista Gary Burton, neboť právě během tříletého působení v jeho kvartetu se poprvé projevil Methenyho jedinečný styl hraní, kombinující volné a melodické vyjádření obvyklé pro hráče na trubku s pokročilou rytmickou a harmonickou citlivostí kytaristy. S Burtonem, dá se říci, prorazil Metheny v polovině 70. let na mezinárodní hudební scénu.

Druhým hudebníkem, formujícím Methenyho jedinečný styl, byl a do jisté míry stále je klávesista Lyle Mays, spoluzakladatel kapely PMG, tedy Pat Metheny Group. Ta vznikla v roce 1977 a okamžitě našla přímočarou cestu k jazzrockově orientované veřejnosti.

Během druhé poloviny 70. let a v následující dekádě získával Metheny za svá průlomová alba jednu cenu Grammy za druhou. Album Pat Metheny Group z roku 1978, posíleno přítomností legendárního basisty Jaca Pastoria, a nahrávky American Garage či Offramp zaujímají nesmazatelné místo mezi nejvýznamnějšími nahrávkami jazzové historie.

Dnes Methenyho představíme albem Secret Story, které spoluvytváří klávesista Lyle Mays, basisté Charlie Haden a Steve Rodby, perkusisté Armando Marcal a Nana Vasconcelos a také Londýnský symfonický orchestr.

V mnoha obdobích svého hudebního hledání se Metheny pouští do exotických oblastí, přičemž hudbu Afriky či Asie kombinuje s klasickým symfonickým orchestrem. Tak je tomu například ve skladbě Above the Treetops – Nad vrcholky stromů, jejímž základem je kambodžský hymnus Buong Suong.

Pata Methenyho na letošním turné doprovází bubeník Antonio Sanchez, australská baskytaristka a kontrabasistka Linda Oh a britský pianista Gwilym Simcock. V tomto složení také Metheny vystoupí v neděli 4. června 2017 v pražském Foru Karlín.