Papež František: Dobrý večer všem. Jak se papež František zapsal do životů věřících

21. duben 2025

Papež František ve vyprávění těch, které nepřestává inspirovat ani po smrti. Jak jeho pontifikát vnímají kněz, věřící muž, žena pracující v církvi a historik? Co oceňují na Františkově zájmu o lidi na okraji? Proč jej někteří vnímají jako hlavu katolické církve, která dokázala napravovat křivdy? A přetrvá jeho poselství i do budoucnosti? Dokument Papež František: Dobrý večer všem si poslechněte online.

„Když bylo ohlášeno jméno papeže Bergoglia, tak jsem zajásala, protože to byl můj tajný kandidát,“ říká Marie Kolářová, právnička a kancléřka pražského arcibiskupství. Argentinský jezuita Jorge Mario Bergoglio byl zvolen do čela katolické církve 13. března 2013 a přijal jako první papež v historii jméno František.

Pro kněze Michala Martinka bylo naopak zvolení papeže Františka překvapení. „To, že vystoupil tak civilně a že řekl dobrý večer místo zbožného pozdravu, to mě bylo velice sympatické,“ vzpomíná Martinek na první Františkovo vystoupení na veřejnosti. Pozitivní první dojem ale ještě nebral příliš vážně. „Říkal jsem si, uvidíme, co se bude dít dál, jaké bude dělat kroky,“ dodává.

Podle historika Jaroslava Šebka nastavil papež nový komunikační styl církve, který se nesl celým jeho pontifikátem. Programovou agendou papeže Františka je podle Šebka zájem o sociální problémy a o lidi periferii. „Například myl nohy vězňům,“ dodává Šebek.

Jiřímu Kylarovi, věřícímu, který v minulosti veřejně promluvil o tom, že jej v dětství sexuálně zneužíval kněz, je zase blízký papežův postoj k ekologii, životnímu prostředí, a k zodpovědnosti za naše životy. „Zpodobňuje církev milující, objímající a přijímající,“ myslí si.

Jak se tito lidé dívají na Františkovy snahy reformovat církev? Na to, že umožnil ženám zastávat vyšší úřady ve Vatikánu? A na to, jak řešil sexuální zneužívání v církvi? Poslechněte si dokument Papež František: Dobrý večer všem, který v dramaturgii Jakuba Horáčka natočil Adam Šindelář.

Spustit audio

    Nejposlouchanější

    E-shop Českého rozhlasu

    Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

    Jan Rosák, moderátor

    slovo_nad_zlato.jpg

    Slovo nad zlato

    Koupit

    Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.