Paolo Sorrentino: Všichni mají pravdu. Mafie, drogy a Neapol v premiérové četbě z novely oscarového režiséra

15. listopad 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Paolo Sorrentino: Všichni mají pravdu

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Autor, podepsaný pod oscarovým filmem Velká nádhera nebo populárním seriálem Mladý papež, vypráví o Neapoli svého dětství i o současném propletenci bohémského života, mafie a drog. Premiéru poslouchejte on-line po dobu dvou týdnů po odvysílání.

Účinkuje: Jiří Vyorálek
Připravila: Alice Flemrová
Překlad: Alice Flemrová
Režie: Vít Vencl
Natočeno: 2020

Hledač velké nádhery

Paolo Sorrentino získal světové renomé jako režisér vizuálně výrazných filmů, jeho literární prvotina Všichni mají pravdu (2010, česky 2019) ale dokazuje, že se umí vyjadřovat stejně tak dobře slovem jako obrazem. Když na konci 90. let, po nedokončených studiích ekonomie na neapolské univerzitě, zahájil dráhu u filmu, uvažoval o profesi scenáristy, protože: „základem filmu je scénář“. Dnes je z něj jeden z nejosobitějších a nejúspěšnějších italských režisérů, ale pravděpodobně by se neztratil ani jako spisovatel.

Čtěte také

Literární hrdina Tony Pagoda, protagonista a vypravěč Sorrentinova debutového románu, má svůj předobraz v jedné ze dvou hlavních postav režisérova prvního celovečerního filmu Přebytečný člověk (2001). Neapolec, jehož motto zní sex, drogy a pop-music. Vášnivý kuřák a gurmán, který maskuje okázalým luxusem, excentrickým chováním a marnivostí strach z prázdnoty, neúnavný hledač báječnosti a autentičnosti života i vzácných epifanií „velké nádhery“. Paolo Sorrentino cítil, že postava, kterou stvořil pro filmové plátno, má úžasný vypravěčský potenciál, rozhodl se proto dát jí slovo i na papíře, a tak se zrodil Tony P.: pohotový chrlič metafor, sarkastický glosátor života, který sice podle něj vymyslel „nějakej sadista sjetej špatně řezaným koksem“, ale on je k němu přesto přisátý „jako polyp na útesu“, protože pro něj žádná alternativa není, „buď život, nebo život“.

02918771.jpeg

Zpěvák Tony nás provádí leskem i bídou Neapole od padesátých do konce sedmdesátých let, nenuceně se přesouvá z luxusních apartmánů do zatuchlých příbytků životních zkrachovalců, stýká se s drogovými dealery a mezi jeho skalní fanoušky patří jeden z camorristických bossů města pod Vesuvem. Když se mu z jízdy na kolotoči života zhýralé popové hvězdy zvedne žaludek, přesune se za oceán, kde se dalších dvacet let pokouší najít své lepší já ve vlhkém podnebí města uprostřed amazonského pralesa. Dokážeme ale utéct sami před sebou, před svou minulostí? Kolik můžeme prožít za život životů?

Čtěte také

Sorrentinův literární styl má mnoho společného s jeho filmařským rukopisem: hypertrofie a bombastičnost formy je záměrná a nosná, je autorovou reakcí na svět, ze kterého se vytratila jednoduchost a prostota. Není exhibicí maskující obsahovou prázdnotu. Ústy politicky nekorektního, zato empatického Tonyho Pagody se na nás autor obrací se znepokojivými otázkami a obavami o současný svět, ze kterého se vytrácí pochopení pro lidské slabosti, ze kterého mizí smysl pro humor a také cit pro nuanci, jež není podružná, ale spočívá v ní rozdíl. Bůh přece tkví v detailu.

Prodloužené hry a četby online zdarma

autor: Alice Flemrová
Spustit audio