PAOLO FRESU: Kind of Porgy and Bess

9. květen 2003

JAZZOFON - Jazzová ochutnávka s Lubomírem Dorůžkou. Jakou inspiraci mohou hudebníci čerpat z díla svých předchůdců. Trumpetista Paolo Fresu patří už téměř čtvrt století ke špičkovým představitelům italského jazzu. Když roku 1980 začínal svou kariéru, působil na něho především velký vzor Milese Davise. Od něho převzal podmanivý lyrismus, v němž plane vnitřní žár.

Miles Davis zpracoval tímto způsobem melodie z opery Porgy a Bess George Gershwina, mistra, který pro tehdejší Ameriku i Evropu objevoval jazzové inspirace ve dvacátých letech. A tak se na počátku tohoto tisícíletí i Fresu rozhodl nahrát album vlastních parafrází na toto Gershwinovo dnes už klasické dílo. Se svým kvintetem, složeným z předních italských jazzmenů, nám nabízí vlastní variace na Gershwinovy melodie s pečetí dnešního jazzového cítění.

00131502.jpeg
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.