Panna na hranici mezi fikcí a dokumentem

6. květen 2003

O svém románu Jak se dělá chlapec (1993) řekl spisovatel Ludvík Vaculík, že jde o "příběh prostý a banální". Mezi čtenáři kniha vyvolala rozruch, kritika v ní spatřovala nejsilnější literární text devadesátých let i výron erotického exhibicionismu. Vaculíkův nejnovější román Loučení k panně (Atlantis 2002), který je na záložce knihy uveden jako volné pokračování Chlapce, snadno vzbudí reakce obdobné.

Dá se říci, že i výchozí schéma Loučení je "banální": v životě starého muže, spisovatele Františka, zkroušeného rozchodem se ženou (nikoli manželkou) a matkou svých dvou dětí, se zjevuje studentka Kristýna. Záhy mezi oběma vyklíčí milostný vztah, v jehož nerovnosti je zaklet i jeho konec. Když to zjistí, Panna-dívka-žena se oddává víře v Boha a vstupuje do kláštera. František píše spis, který lásku uchová - "To bude duševní odkaz, možná i hmotné ceny, kdyby jednou Kristýna chtěla ho vydat."

Vaculíkovo Loučení k panně

Podobně jako v Chlapci Vaculík i v tomto románu pracuje s "redigovaným deníkem": vrství deníkové záznamy, zápisy snů, básně, dopisy. Vše podle klíče, vysloveného autorem v jednom časopiseckém rozhovoru: "Co žiju, to píšu, hned, prudce, bez myšlenek na nějakou knihu." Kniha tu ale je. Nikoli syrový, spontánní záznam, ale dílo promyšlené, dokonale komponované, nečekaně nostalgické, místy až okázale rafinované: čtenáře - přistoupí-li na to - vybízí ke hře, k luštění tajenky v podobě "máchovské" šifry, vepsané do záhlaví kapitol. Vypravěč jako by se plně podřizoval výslednému textu. I přes zřejmý literární rozměr výpovědi ale čtenář vycítí otázku, která se vnucuje: Má se to? Co je dovoleno ve jménu básně?

Ukrajinský spisovatel Mychajlo Kocjubynskyj před sto lety "vytěžil" jednu ze svých nejsilnějších povídek ze smrti vlastní dcery: od postele dítěte odcházel otec, ke stolu ve vedlejší místnosti, kam doléhal chrapot umírající, usedal spisovatel, který "za tepla" načrtával budoucí příběh...

Vědomí, že hranice mezi dokumentem a fikcí je ve Vaculíkově psaní realativní, by tak mělo být základní výbavou čtenáře, který se chce vyhnout pastem, jež na něj autor líčí.

autor: René Kočík
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

Tajný deník čínské císařovny

Koupit

Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.