Památný den holokaustu Romů. Helena Sadílková připomíná 4000 obětí v táboře Auschwitz-Birkenau

3. srpen 2024

Význam uctění památky obětí hromadné vraždy Romů a Sintů v táboře Auschwitz-Birkenau připomíná pedagožka působící při Semináři romistiky na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Premiéru poslouchejte online po dobu čtyř týdnů po odvysílání.

Účinkují: Michal Zelenka a Zdeňka Sajfertová
Režie: Vlado Rusko
Premiéra: 3. 8. 2024

Dne 2. srpna si připomínáme Mezinárodní den romského holokaustu. Jeho datum se váže na likvidaci romské části koncentračního tábora Auschwitz-Birkenau, ke které došlo právě před osmdesáti lety v noci ze 2. na 3. srpna. Během masakru tzv. „cikánského tábora“ bylo zavražděno více než 4000 Romů a Sintů, většinou dětí, starých a nemocných lidí a jejich nejbližších, kteří v srpnu 1944 ještě v táboře přežívali. Romistka Helena Sadílková působící na pražské Filozofické fakultě připomíná nejen hrůzu onoho dne a noci, ale také vzpomínky svědků i to, jakým způsobem se tato část historické paměti vracela a vrací do našeho povědomí.

autor: Petr Gojda
Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.