PAF: Festival, na kterém se obraz hýbe všemi směry

27. listopad 2016

"Na PAFU se klasická animace potkává se současným výtvarným uměním, hudbou, experimentem, zajímá nás prostě obraz v pohybu," říká o Přehlídce animovaného filmu Olomouc, která proběhne od 1. do 4. prosince, jedna z dramaturgyní Eliška Děcká.

PAF se letos koná popatnácté, centrum najdete tradičně v prostorách bývalého jezuitského konviktu. Celou akcí se prolíná linie hlavního tématu, kterým je esej britského kritika, spisovatele a výtvarníka Johna Bergera nazvaná Proč se dívat na zvířata. Promítat se tak bude Bambi, Míša Kulička, novinka Červená želva za osobní účasti režiséra Michaela Dudokade Wita, ale i dokument o samotném Bergerovi, vše doplněno o komentáře, výklady a diskuse.

Podesáté proběhnou Jiné vize, soutěž, která si klade za cíl mapovat dění na poli tvorby pohyblivých obrazů filmu a videa v České republice. Novinky uvidíte ve výběru Aport Animace a práci experimentálních filmových laboratoří vedených umělci představí sekce Film Labor. „Film Laby, to jsou místa setkávání uměleckých komunit, ale i laboratoře v pravém slova smyslu, kde se pracuje s filmovou surovinou,“ říká Alexandra Morales, která spolu s Georgym Bagdasarovem prezentaci tří evropských labů připravila.

Podívejte se na vítězný film loňských Jiných vizí Zvuk pouště i s komentářem jeho autora Janka Rouse.Víc o programu letošního PAFU můžete slyšet v záznamu Čajovny z úst Elišky Děcké a Alexandry Morales. V pořadu proběhla soutěž, správně a nejrychleji odpověděl Petr Kyselý (věděl, že se PAF letos koná popatnácté) - gratulujeme!

Hudbu k Čajovně tentokrát kompletně obstarává americký ambientní projekt Tycho, který 15. února 2017 zahraje v pražském klubu Meetfactory. Poslechněte si skladbu Epoch ze stejnojmenné desky a těšte se na koncert.PS: Sledovat scénu české animace se vyplatí – krátký film Happy End, kreslená černá komedie Jana Susky, je aktuálně mezi deseti finalisty v boji o Oscara. Tady je alespoň ukázka, my držíme palce!

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...