Padesát let brněnské filharmonie

4. říjen 2005

Hudební život Brna navazuje na tradici Leoše Janáčka, který vtiskl svým průbojným uměním nesmazatelné stopy do dějin města i české hudby. K jeho odkazu se hlásí i Státní filharmonie Brno, která patří k předním českým symfonickým orchestrům.

Jejím základem se stal Symfonický orchestr Českého rozhlasu v Brně, jež za dobu téměř třiceti let dosáhl mezinárodní úrovně. Tento ansámbl byl doplněn členy Krajského symfonického orchestru. V čele orchestru tehdy stanul vynikající dirigent Břetislav Bakala, Janáčkův žák. Jeho umění zaručilo tělesu růst i kvalitu.

Poprvé se Státní filharmonie publiku představila v sále Stadionu dvěma slavnými koncerty 18. a 19. ledna 1956. V prvním zazněly skladby B. Smetany, A. Dvořáka a L. Janáčka a na druhém dílo Ludwiga van Beethovena. Založení nového orchestrálního tělesa přivítaly tehdy všechny brněnské listy i odborný tisk. Citujeme článek v Hudebních rozhledech od dr. J. Vysloužila: Oba koncerty Státní filharmonie byly uměleckou událostí, jejíž dosah nemůže být v současné době ani plně doceněn, oceňujeme elán, ušlechtilou muzikálnost a radostné nadšení filharmoniků a obdivujeme se barvě smyčců, kráse a plnosti barev a žesťů.

Členové Státní filharmonie Brno

Státní filharmonie se záhy dostala do povědomí široké veřejnosti. Po dvou letech od zahájení činnosti náhle zemřel umělecký šéf Břetislav Bakala a novým hlavním dirigentem se stal Jaroslav Vogel, pod jehož vedením se orchestr vnitřně ještě více upevnil. Skutečně světové pověsti pak dosáhl pod vedením Jiřího Waldhanse a prof. Františka Jílka. Z dalších dirigentů připomeňme alespoň Zbyňka Mrkose, dr. Otakara Trhlíka, Jiřího Pinkase, Jiřího Bělohlávka, Petra Vronského, Leoše Svárovského či Itala Alda Ceccata. V současné době je šéfdirigentem Petr Altrichter, který patří k výrazným představitelům středoevropské hudební scény.

Státní filharmonie Brno spolupracuje s významnými zahraničními sólisty a dirigenty, průměrně sedmkrát ročně vyjíždí do zahraničí a hraje v Evropě i v zámoří. Velmi úspěšný byl její nedávný umělecký zájezd do šesti zemí Dálného východu, takzvané Velké asijské turné, které obsáhlo Singapur, Tchaj-wan, Vietnam, Jižní Koreu, Hongkong a Filipíny. Ještě připomeňme, že toto těleso v Brně založilo mezinárodní hudební festival na nádvoří Špilberku, jediný výlučně symfonický festival v České republice.

V jubilejní sezoně připravila Státní filharmonie Brno pro své příznivce tak jako každý rok řadu abonentních cyklů s významnými sólisty a dirigenty. Hlavní oslavy k 50. výročí založení se soustředí do čtyř koncertů Svátečního symfonického cyklu. Na Nový rok je připraven večer nazvaný Čím začínala filharmonie a 18. ledna 2006 koncert s názvem Jako před půlstoletím, kde zazní skladby uváděné na koncertě před padesáti lety.

autor: Eva Šlapanská
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Děsivá freska válečné krajiny, u které se nepřestávám smát.

Petr Gojda, slovesný dramaturg, Centrum výroby Českého rozhlasu

Osudy dobrého vojáka Švejka

Osudy dobrého vojáka Švejka KOMPLET

Koupit

Pro jedny šťastný blb a ignorant, pro druhé vychytralý šašek. Pro nadporučíka Lukáše boží dobytek. Pro jedny ikona totálního odcizení a nihilismu, pro jiné bojovník proti válce, pro další anti světec a antihrdina. Čte Oldřich Kaiser