Ovce pomáhají zkoumat neurodegenerativní onemocnění

10. leden 2014

Ovce nejsou zdaleka tak hloupé, jak bychom se mohli domnívat – a proto mohou vědcům pomáhat i při výzkumu poruch v činnosti mozku a neurodegenerativních chorob.

Výzkum dosud neléčitelných lidských nemocí, včetně takových neurodegenerativních onemocnění, jako je Alzheimerova, Parkinsonova nebo Huntingtonova choroba, sledování postupného rozvoje příznaků a hledání účinné a bezpečné léčby si dnes lze jen obtížně představit bez předchozích studií zvířat.

K tomu vědci potřebují nikoliv běžná laboratorní zvířata, ale tzv. biomedicínské modely, tedy takové, které jsou blízké člověku. Profesorka Jenny Morton z Cambridgeské univerzity ve Velké Británii studuje Huntingtonovu chorobu u ovcí. Cílem je poznat biologickou podstatu nemoci.

autor: Jana Olivová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.