Otakar Svoboda, ředitel Jihočeské filharmonie České Budějovice

03570925.jpeg

Vídali jsme jej po dvacet let v kulturním vysílání České televize a svým neortodoxním, tak trochu ležérním způsobem vždycky zaujal.

Hosté Telefonotéky, na které se můžete těšit.

Sympatická, tak trochu klukovská image s kudrnatými prošedivělými vlasy byla nepochybně přitažlivá pro dámskou část diváctva, jeho komentáře týkající se zejména hudby a choulostivých témat hudebního života občas dráždily konformnější publikum. Jeho vášní je jazz a netradiční hudební žánry na pomezí hudby vážné a nevážné, vlastní stovky cédéček, která si vozil z mnoha festivalů a koncertů, které jako reportér a fanoušek navštěvoval a navštěvuje doposud.

Patrně si nikdy nemyslel, že by mohl přejít z břehu kulturní život komentujícího na druhou stranu a stát se jejím aktivním aktérem. Nicméně zvítězil v konkurzu na ředitele tehdejší Jihočeské komorní filharmonie a 1. ledna 2014 se náhle ocitl v Českých Budějovicích. Pro Pražáka velká změna, ale on se vrátil takříkajíc ke kořenům – jeho dědeček byl totiž v letech po založení republiky českobudějovickým starostou.

Otakar Svoboda se pustil do práce s vervou – v tandemu se šéfdirigentem Janem Talichem během pár měsíců změnil tvář orchestru, nejen tu grafickou, ale především dramaturgickou. A také prosadil změnu názvu orchestru, totiž vypuštění slůvka „komorní“. Jeho kroky vyvolávají nadšení, ale také diskuse. A tak jsme v nich pokračovali i v „telefoňáckém“ studiu. V něm jednou měsíčně hraje roli moderátora, tentokrát to bylo obráceně a Otakar Svoboda čelil dotazům nejen moderátora, ale i mnohých posluchačů.

03569486.jpeg

Čtěte také: Archiv odvysílaných dílů Telefonotéky.