Osudy Vladimíra Mišíka. Rozhlasové vzpomínání hudebníka, zpěváka a kytaristy

12. leden 2018

Hudebník, zpěvák a kytarista Vladimír Mišík je jednou z nejvýraznějších osobností české populární hudby už od 60. let 20. století. Svou tvorbou ovlivnil celou řadu umělců z hudebního, výtvarného či literárního prostředí. Poslechněte si jeho Osudy.

Narodil jsem se roku 1947 na Štvanici někdy kolem jedné ráno a můj původ je takový malinko zamotaný, protože maminka byla asi trochu dobrodružná povaha. Za války ji jako Slovenku začlenili do německého lazaretu a když prchali před sovětskou armádou, dostala se se skupinou zdravotních sestřiček někam k demarkační čáře. Tam stála skupinka šarmantních mladíků, kteří na ně mávali, aby v klidu přešly. No, tak přešly. Mezi těmi muži byl i můj budoucí tatínek. Láska veliká, asi půlroční, pak onoho důstojníka americké armády odveleli, maminka se dostala do Československa, do Prahy a tady jsem se narodil.

Tak vstupuje do vyprávění svých životních osudů Vladimír Mišík. Budoucí rockový zpěvák, skladatel, textař tíhnul k muzice už od mládí, ale taky ke sportu, hrál basketbal a fotbal, a chvíli se rozhodoval, čemu dát přednost. Chtěl zpívat, jenže do sboru ho nevzali, že prý nemá hlas.

Vladimír Mišík

Dle svých slov ale měl velký zájem na tom, aby si ho všímaly holky a hudba se mu zdála jako dobrý způsob, takže prosil maminku a prosba byla vyslyšena.

Dostal jsem otřískanou španělku a hrál jsem na kandelábru v parku. Co bylo pro mě fantastický, to byl ranej Semafor, a co mě v dobrým srazilo na kolena, to byl Miki Volek, blonďák s emanem, a ten solil rokenroly, to byla paráda!

Když se Vladimír Mišík rozhodoval, co po škole dál, chtěl jít na „Hollarku“, ale usoudil, že graficky jsou na tom jiní lépe a nakonec se vyučil truhlářem ve studiu Barrandov.

Už tam hrál ve skupině Uragán a následně po krátkém čase spoluzakládal kapelu Matadors, v jejichž čele se začal hudbou zabývat profesionálně.

Když mě Matadors vyhodili, protože si našli Viktora Sodomu, kterej zpíval úžasně, tak jsem se trochu plácal a zanedlouho mě k sobě vzal Karel Duba. Zpíval jsem Slavíky z Madridu a další, byla to nefalšovaná estráda. Kouzelníci, pan Štercl, trvalo to asi rok. Ale měl jsem tam 80 korun za koncert, což byl majlant.

Dále založil první vlastní kapelu New Force, se kterou odehrál jediný koncert  v srpnu 1968, posléze byl krátkodobě sólovým kytaristou v George & Beatovens Petra Nováka. Právě spolu vyjeli na zájezd do Finska. Hráli v různých studentských klubech a sálech, všude je vlídně přijali a navíc celý zájezd měl i určité politické ladění, protože to bylo krátce po srpnové okupaci, což Finové vnímali a na koncertech skandovali a tleskali „pro“ Československo.

V zimě 1968 s kytaristou Radimem Hladíkem založil Blue Effect.

To bylo období docela fajn, myslím, že jsme tehdy dělali dobrý věci, odehráli jsme třeba i 22 koncertů měsíčně, což bylo šílený, ale zase kapela se sehrála, říká Mišík.

Vladimír Mišík

Po vydání desky Meditace byl ovšem ze souboru vyhozen, a následně ho bubeník Jaroslav ´Erno´ Šedivý pozval do Flamenga. S ním natočil Vladimír Mišík věhlasné album Kuře v hodinkách na texty Josefa Kainara. Dnes na setkání s básníkem vzpomíná:

Za Kainarem jsme jeli na Dobříš. Bylo to setkání výjimečný, protože jsme si povídali úplně otevřeně. My jsme tenkrát hráli na různých tancovačkách a já jsem panu Kainarovi vyprávěl o všem možném, třeba že přišla stížnost od místního hasiče, že načapal při takové tancovačce mladý párek v křoví, a tudíž že naše hudba nemá v socialistické společnosti co dělat, protože probouzí nízké pudy. A Kainar mně zase vyprávěl svoje zážitky a výborně jsme se bavili. Pak nám poslal svoje texty, úplně skvěle cejtil rytmus, vzniklo CD Kuře v hodinkách, jehož vydání on už se bohužel nedožil.

Dříve než album stačilo vyjít, rozpadlo se i Flamengo.

Zhruba v polovině sedmdesátých let založil skupinu ETC. Vladimír Mišík v rozhlasovém pořadu s úsměvem podotýká, že při vzniku ETC si tehdy řekl, že už toho vyhazování bylo dost a že teď bude mít vlastní skupinu, ze které se vyhodit nenechá. A navzdory různým personálním změnám a dvouletému zákazu činnosti v 80. letech s touto kapelou hraje dodnes.

V devadesátých letech asi na dva roky koncertování trochu omezil, protože se ocitl v politice. Jak v pořadu poznamenává, o něco takového ani nestál, nechal se napsat doprostřed kandidátky, ale stalo se, občané ho „vykroužkovali“.

Tak jsem si dokonce vzal sako, dostal jsem se do církevního výboru, připomínkovali jsme zákony, bylo to pro mě složitý, já jsem byl rocker… prostě umělci v parlamentu, nebylo to pro mě. Ale snažil jsem se.

Poté se plně vrátil k muzice. Řada Mišíkových písní, často na texty českých básníků, jako jsou J. Kainar, V. Hrabě nebo J. Dědeček, doslova zlidověla. Je to případ například i písničky Stříhali dohola malého chlapečka. I o tom, jak vznikla, se doslechnete v pětidílných osudech Vladimíra Mišíka.

Připravil: Michal Ambrož
Technická spolupráce: Pavel Bartoš
Mistr zvuku: Petr Janečka

Natočeno v roce 2017.

Psáno pro Týdeník rozhlas.

autoři: Tvůrčí skupina Drama a literatura , Michal Ambrož , Vladimíra Bezdíčková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.