Osudy Stanislava Kotyzy

14. říjen 2011

V rámci cyklu Osudy vysílá Český rozhlas 3 – Vltava rozhlasové vzpomínky Stanislava Kotyzy, dnes především úspěšného stavitele a podnikatele, ale vzděláním a srdcem operního pěvce. Své původní umělecké kariéry se Stanislav Kotyza vzdal, a objevil v sobě další schopnosti. Dnes pomáhá ve Spojených státech amerických i doma v Čechách.

Absolvent pražské konzervatoře v oborech operní zpěv a lesní roh se rozhodl emigrovat, aby mohl svobodně žít a zpívat. Vybral si Spojené státy americké. Začal jako mnozí jiní emigranti umývat nádobí, pracoval jako číšník, vrátný .. Postupně vybudoval úspěšnou stavební firmu a vrátil se domů splnit dávný slib - ve svém rodném Humpolci nechal postavit v kostele sv. Mikuláše nové varhany. S manželkou Martou založili nadaci HarmonyFoundation, věnují se filantropické činnosti a hodlají i nadále podporovat kulturní život regionu.

Pětidílné rozhlasové vzpomínky operního pěvce a mecenáše Stanislava Kotyzy natočila Eva Ocisková za technické spolupráce Tomáše Gsöllhofera.

Po odvysílání najdete jednotlivé díly k poslechu ze záznamu na stránce i-radio.

autor: Eva Ocisková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

Tajný deník čínské císařovny

Koupit

Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.