Osudy Radko Pytlíka, literárního historika, spisovatele a editora

14. duben 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Literární historik a haškolog Radko Pytlík

Poslechněte si rozhlasové vzpomínání literárního historika, spisovatele a editora, který se soustavně věnuje dílu Jaroslava Haška.

Připravili: Jan Kašpar, Štěpán Sedláček
Natočeno: v roce 2016
Technická spolupráce: Petr Janečka

Do povědomí veřejnosti se Radko Pytlík (nar. 1928) zapsal jak svými monografiemi o Jaroslavu Haškovi a Bohumilu Hrabalovi, tak i pracemi o humoru, ovšem předmětem jeho odborného zájmu je česká novodobá literatura od přelomu 19. a 20. století až po současnost. Během svých studií na FF UK v Praze navštěvoval filozofické přednášky Jana Patočky, stejně jako po studiích, později v životě i „hospodskou Sorbonnu“ Bohumila Hrabala.

V rozhlasovém vzpomínání samozřejmě na tyto osobnosti dojde, ale dozvíme se například i to, jak vypadala mobilizace roku 1938, poslední dny druhé světové války na Letné, ve dnech Pražského povstání, i jak se žilo v poválečných Sudetech, kde Radko Pytlík pobýval. Stranou nezůstávají ani postřehy z rodinného života, podobně jako historikův odborný zájem posledních let.

autoři: Jan Kašpar , Štěpán Sedláček , Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová