Osudy – Peter Demetz: Praha ohrožená (10 částí)

11. březen 2011

Peter Demetz působil jako profesor německé a srovnávací literatury ve Spojených státech, přednášel i na evropských univerzitách. Narodil se v Praze roku 1922. V roce 1949 emigroval. Je autorem mnoha studií a knih, z nichž česky vyšly třeba „Kafka a Praha“, „České slunce, moravský měsíc“, „René: pražská léta Rainera Marii Rilka“, „Praha černá a zlatá“, „Aeroplány nad Bresciou“ nebo kniha esejů „Dějiště: Čechy“.

Z češtiny do němčiny přeložil například Babičku Boženy Němcové, verše Františka Halase a Jiřího Ortena. Po roce 1989 přednášel i na českých a moravských univerzitách.

Loni vydalo nakladatelství Mladá fronta v překladu Šimona Pellara poslední Demetzovu knihu „Praha ohrožená“, jejímž obsahem jsou vzpomínky na protektorátní Prahu. Pasáže z této knihy osobitě líčí běžný život v protektorátu, protektorátní jazz, módu, filmy a v neposlední řadě dívky. V Demetzově knize se prolínají velké a malé dějiny. Demetz vzpomíná se šarmem, nadhledem a vtipem na svá první literární a milostná setkání. Bez patosu popisuje svá utkání s okupační mocí, život židovského míšence ve stínu hákového kříže, i tragický příběh své matky, která zahynula v Terezíně.

Osudy připravil Jiří Kamen, který s Peterem Demetzem natočil pro Český rozhlas několik pořadů, například Radiodokument Chtěl jsem se potkat s Jiřím Ortenem…. Demetzovo vzpomínání před rozhlasovým mikrofonem se v Osudech prolíná se vzpomínkami, které zaznamenal v knize „Praha ohrožená“. Pasáže z Demetzovy knihy v režii Vladimíra Gromova čte Michal Pavlata.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.