Osudy Miloslava Mouchy

8. srpen 2016
Hry a četba

Vyprávění českého malíře a grafika, který od konce 60. let žije ve Francii a patří mezi nejznámější představitele českého exilového umění.

Poslechněte si...

Miloslav Moucha se narodil v roce 1942 v severočeském Litvínově. Do svých pětadvaceti let žil v Čechách, poté více než čtyřicet let ve Francii. Po srpnových událostech v roce 1968 odešel nejprve do Paříže a později se usadil v Lyonu.


Web Hry a četba nabízí mluvené slovo zdarma on-line ještě týden po odvysílání. Audioknihy nejde stáhnout.

Natáčení pořadu Osudy se ale odehrávalo na samotě Onen svět nedaleko Orlíku, kde Miloslav Moucha od začátku devadesátých let vždy část roku pobývá. Jeho přátelé tomuto místu říkají Mušovice, Francouzi totiž Mouchovo jména vyslovují „muša“.

Vedle osudových míst mají ve vyprávění své nezastupitelné místo také osudová setkání – ještě v severních Čechách se spisovatelem a esejistou Josefem Jedličkou, v Paříži pak s Jiřím Kolářem. Ateliéry měli od sebe jen několik stanic metrem. Často u Mouchy ve Francii pobýval a tvořil také malíř Václav Boštík.


Pokud ve vás poslech vzpomínek Miloslava Mouchy probudí i touhu seznámit se s jeho dílem, zajeďte se podívat do kostela sv. Vavřince v Klatovech, kde až do 30. října 2016 probíhá jeho společná výstava se sochařem Jindřichem Zeithammlem.

Autorem hudby, která vzpomínky provází, je výtvarníkův syn Stephane (Štepán) Moucha, v současnosti renomovaný francouzský skladatel. Zaměřuje se zejména na filmovou hudbu. Je například spoluautorem hudby k oscarovému snímku Floriana Henckela von Donnersmarcka Životy těch druhých.

V roce 1974 byl Miloslav Moucha jmenován profesorem na Akademii krásných umění v Besanconu a postupem času stal ve Francii uznávaným výtvarníkem. Jeho dílo prošlo vývojem od symbolických počátků přes avantgardu, akce a instalace, malbu redukovanou na základní prvky, bohatě strukturované geometrické kompozice až ke klasické krajinomalbě se symbolickými podtexty.


Připravil: Dominik MačasRežie: Miroslav Buriánek

Natočeno v Plzni.

Čtěte také

Spustit audio