SERIÁL

Osudy Lutobora Hlavsy

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Hudba, flétna, klasický hudební nástroj, noty

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Rozhlasové vyprávění výtvarníka a dlouholetého flétnisty České filharmonie.

Lutobor Hlavsa se narodil v roce 1924 v Praze v rodině malíře pražských motivů Stanislava Hlavsy. Byl soukromým žákem Františka Tichého. Vedle výtvarného talentu se u něj brzy prosadil i talent hudební a Lutobor Hlavsa v roce 1939 nastoupil na pražskou konzervatoř, kde studoval hru na flétnu ve třídě u Josefa Boka. Ve studiích pokračoval úspěšně i na AMU, působil v orchestru Opery 5. května, v Českém komorním orchestru, od roku 1948 se stal členem České filharmonie.

Byl znám jako nadšený propagátor soudobé hudby. Mnoho skladeb pro flétnu od jeho současníků mu bylo autory věnováno. Patří sem například Sonatina Radima Drejsla, Rapsódie a trio pro flétnu od Evžena Kolína, stejně jako Čtyři studie od Jana Rychlíka. Sám se zajímal o kompozici, v roce 1954 spolupracoval s Jindřichem Feldem na nástrojové stylizaci sólového hlasu pro flétnu v jeho Koncertu pro flétnu a smyčcový orchestr, klavír, harfu a bicí, který mu byl také autorem věnován.

Rozhlasové vyprávění Lutobora Hlavsy, dlouholetého flétnisty České filharmonie a malíře je bohaté na příběhy, detaily a známé osobnosti hudebního a výtvarného života.

Připravila: Eva Ocisková
Technická spolupráce: Tomáš Gsöllhofer

Natočeno v roce 2006.

Spustit audio
autoři: Eva Ocisková, Tvůrčí skupina Drama a literatura