Osudy Lubomíra Tyllnera. Rozhlasové vzpomínání etnomuzikologa a popularizátora lidové kultury

9. únor 2024

Lubomír Tyllner patří k předním osobnostem české etnologie a hudební vědy, za svou profesní činnost byl několikrát oceněn. Poslechněte si jeho Osudy!

Technická spolupráce: David Dibelka
Připravil: Petr Slinták
Premiéra: 5. 2. 2024

Lubomír Tyllner (*1946 v Praze) vyrůstal ve středočeské obci Sluhy v rodině strojního kováře a kulturně zaměřené matky, která se aktivně angažovala v činnosti místního Sokola. Lubomír se proto už během školní docházky začal učit na klavír a rozhodnul se ke studiu na vojenské konzervatoři v Roudnici nad Labem. Vedle piana se věnoval hře na lesní roh a tuto specializaci využil i při svém profesionálním angažmá u vojenské dechové hudby v Táboře.

Lubomír Tyllner

Zatímco interpretační schopnosti si následně rozšířil během let studia klavíru na státní konzervatoři v Praze, teoretické vědomosti si prohloubil studiem hudební vědy a etnografie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Když se poté usadil v jihočeském Táboře, našel cestu i k české lidové zpěvnosti a studiu lidové kultury.

Po řádce let praktického angažmá u vojenské dechové hudby se odhodlal ke změně a stal se odborným asistentem Pedagogické fakulty na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích. Po roce 1989 se Lubomír Tyllner stal kmenovým zaměstnancem Etnologického ústavu v Praze a vypracoval se do pozice předního etnomuzikologa.

Zmíněnou vědeckou instituci pak řadu let řídil a i díky tomu výrazně přispěl k rozvoji etnomuzikologie v Čechách. Inicioval řadu dokumentačních a badatelských projektů a též se autorsky podílel na přípravě mnoha odborných publikací. Velkou zásluhu měl také při obnově kontaktů s německým univerzitním a vědeckým prostředím, a to především díky studiu vztahů české a německé lidové písně.

autor: Petr Slinták
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.