SERIÁL

Osudy Lubomíra Kaválka (5 dílů)

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Šachy

Rozhlasové vzpomínky šachového velmistra.

Lubomír Kaválek je jednou z největších osobností nejen našeho, ale i amerického a světového šachu. Narodil se 9. srpna 1943 v Praze. Po jedenáctiletce studoval na Vysoké škole dopravní v Žilině a na Fakultě novinářství Karlovy univerzity v Praze. Pracoval ve sportovních redakcích deníku Práce a Mladé Fronty. V roce 1965 se během půl roku stal z národního mistra mezinárodním mistrem a posléze velmistrem. Hrál ale pouze čtyři mistrovství Československa, přičemž v roce 1962 se stal v devatenácti letech nejmladším československým přeborníkem.

Po sovětské okupaci v roce 1968 odešel Lubomír Kaválek do emigrace. Nejprve žil dva roky v Německu, v roce 1970 odešel do USA, kde studoval slavistiku. Zde se stal šachovým profesionálem a hned o rok později se dostal do první světové desítky. Vyhrál přes dvacet mezinárodních turnajů. Reprezentoval mnohokrát jak Československo (v letech 1964 a 1966), tak později Spojené státy na šachových olympiádách. Jako vedoucí hráč amerického týmu získal jednu zlatou (Haifa 1976) a pět bronzových medailí, což je nejvíce ze všech amerických hráčů a během své šachové kariéry trénoval řadu významných šachistů.
 
Kromě toho je vynikajícím šachovým organizátorem a žurnalistou. 24 let byl šachovým dopisovatelem a sloupkařem v deníku Washington Post (1986-2010), v současné době je šachovým reportérem internetového deníku Huffington Post. Přispívá do řady novin a časopisů a  je autorem několika turnajových knih.
 
Pětidílné rozhlasové vzpomínky Lubomíra Kaválka byly v premiéře uvedeny v roce 2011.
 
Připravil: Jiří Vondráček
Technická spolupráce: Miloš Kot
 
Natočeno v roce 2011.
Spustit audio