Osudy Jaroslava Hromase. Rozhlasové vzpomínky geologa a jeskyňáře

18. srpen 2023

Zanícení pro jeskyně, kras a přírodu vůbec předznamenalo celý život Jaroslava Hromase (*1943 v Praze). Po maturitě na Střední škole geologické vystudoval geologii na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Po krátké praxi inženýrského geologa v n. p. Průmyslové a inženýrské stavby zakotvil u jeskyní natrvalo i profesionálně.

Technická spolupráce: Miloš Kot
Připravila: Jana Špačková
Natočeno: 2007

V 60. letech měl na starosti průzkum a zpřístupňování Koněpruských jeskyní a v roce 1967 začala jeho dosud trvající starost o kras a jeskyně ve státní ochraně přírody. Postupně působil v řadě institucí, které se výzkumem krasu zabývaly, některé i vedl. Po celý život svoji profesi uplatňuje i v dobrovolných organizacích. V roce 1977 se stal spoluzakladatelem, jednatelem a později i předsedou České speleologické společnosti a v roce 1979 spoluzakladatelem a funkcionářem Českého svazu ochránců přírody.

Po celou svoji kariéru si uvědomoval nezbytnost přesné jeskynní dokumentace, je mimo jiné spoluautorem publikace o mapování jeskyní, která je dodnes stěžejním manuálem pro všechny následovníky. Věnuje se také odborné práci a publikaci, zejména vývoji metod dokumentace a mapování jeskyní, soupisu a jednotné evidence jeskyní v ČR, metodám střelmistrovské práce v jeskyních či ochranářským a technickým pravidlům jejich zpřístupňování a využívání.

Z prací v zahraničí se může pochlubit zejména výsledky objevitelských expedic do Rumunska, dokumentace jeskyní v oblasti Bajkalu nebo průzkumu a dokumentace opuštěného uranového ložiska v jeskyních Ťujamujunu v Kirgizii. 

autor: Jana Špačková
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...