Osudy hudebního skladatele Karla Husy

1. srpen 2011

Celý týden ve vysílání Českého rozhlasu 3 - Vltava je věnován osobnosti Karla Husy u příležitosti jeho 90. narozenin, které oslaví stále plný životního elánu uprostřed své rodiny v Apexu, ve Spojených státech. O jeho životních cestách se dozvíte v Osudech, všech pět dílů Osudů s Karlem Husou v Severní Karolíně letos v březnu natočila a k vysílání připravila Renáta Spisarová.

Karel Husa se narodil v Praze v roce 1921 (7. srpna mu bude 90 let !), Československo opustil v roce 1946. Po ztrátě občanství v roce 1949, kdy se na výzvu úřadů nevrátil z pařížských studií do vlasti, komponuje a diriguje hlavně ve Francii. V roce 1954 odchází do USA, kde o čtyři roky později získává americké občanství. Na Cornell University působil jako pedagog hudební teorie a kompozice, ale též jako dirigent 38 let. Ithaka se tak stala pro něj druhým domovem.

02399379.jpeg

Svůj čas věnoval hlavně studentským orchestrům, ale také coby dirigent vysoce profesionálním americkým a evropským orchestrům, včetně těch našich. Komponoval zvláště o letních prázdninách. Za svůj 3. smyčcový kvartet obdržel v roce 1969 Pulitzerovu cenu. Jeho nejpopulárnější a nejhranější skladbou se stala Hudba pro Prahu 1968, kterou napsal daleko od domova jako reakci na okupaci svého milovaného města. Žák Jaroslava Řídkého, Arthura Honnegera nebo Nadii Boulanger vyzkoušel nejrůznější kompoziční techniky. Z jeho komentáře poznáte umělce velmi otevřeného, vzdělaného, s obrovskou láskou k poezii, humanistu a taky, možná nečekaně, velkého obdivovatele ptactva.

02399380.jpeg

1.8. 2011, 1. díl První díl Osudů se skladatelem, dirigentem a pedagogem Karlem Husou nás zavede do jeho dětství a mládí, do Prahy 20.-40. let minulého století. Vzpomíná na koncert v pražském Rudolfinu, díky kterému se okamžitě rozhodl stát hudebníkem. Na první setkání se skladatelem a později svým učitelem Jaroslavem Řídkým. Na své spolužáky z Pražské konzervatoře- Jana Rychlíka, Otmara Máchu, Václava Neumanna a další.Na ponurou atmosféru válečné Prahy, ve které přesto jako student kompozice a dirigování zažíval pocity štěstí.2.8.2011, 2. díl Druhý díl Osudů s Karlem Husou patří vzpomínkám na Paříž let 1946-1954.Do Paříže mířil absolvent Pražské konzervatoře původně pouze na rok.Jeho studia kompozice a dirigování např. u Arthura Honnegera nebo Naddi Boulanger se ale prodloužila, už ale bez souhlasu vlády v tehdejším Československu. Z Karla Husy se tak stává vyhnanec, kterému pomáhá francouzská vláda.Mladý skladatel dostává nabídky komponovat a dirigovat a brzy si upevňuje v Evropě své pozice. V závěru 2. dílu Osudů už Karel Husa hovoří o Americe, kam s rodinou odjíždí v roce 1954. 3.8. 2011, 3. dílPotřetí se v rozhlasových Osudech setkáme s česko-americkým skladatelem a dirigentem Karlem Husou. Vzpomínat bude na první léta v USA, kam odjel se svou francouzskou manželkou a dvěma dcerami ve svých 33 letech. Dozvíme se, jaké bylo prostředí města Ithaka i Cornell Univerzity, na které vyučoval a dirigoval téměř 40 let. Karel Husa se také svěří s úspěchy, které mu přinesla Pulitzerova cena nebo jeho nejslavnější kompozice Hudba pro Prahu 1968. 4.8.2011, 4. díl Čtvrtý díl Osudů s Karlem Husou přinese kaleidoskop vzpomínek na významné osobnosti, se kterými se Karel Husa setkal osobně: např. na Bohuslava Martinů, Igora Stravinského, Karla Ančerla, Rafaela Kubelíka či Rudolfa Firkušného.Řeč bude také o pařížském salónu Nadii Boulanger nebo o objednávce skladby pro Newyorskou filharmonii se Zubinem Mehtou.Více se dozvíte také o jeho dalších letech v roli pedagoga na Cornell univerzity ve městě Ithaka. 5. 8.2011, 5.díl Závěrečný díl Osudů s Karlem Husou dokládá, jak systematicky se tento česko-americký skladatel, dirigent a pedagog věnoval v USA propagaci české hudby. Promluví o svých pedagogických zásadách i o odpovědnosti dirigenta.Velmi osobní jsou pasáže, kdy vzpomíná na svou matku, na rané dětství, kdy vídával Tomáše Garriguea Masaryka a zvlášť vzpomínky na Prahu, která se mu často navrací ve snech.

autor: spis
Spustit audio