Osudy Hany Seifertové. Rozhlasové vzpomínání historičky umění, kurátorky a galerijní pracovnice
Hana Seifertová vzpomíná na svou kariéru ředitelky Oblastní galerie v Liberci, na důležité realizace svého manžela, sochaře Jiřího Seiferta, na svou matku nebo na svá přátelství se slavnými osobnostmi.
Hana Seifertová se narodila v rodině táborského houslisty a hudebního pedagoga Karla Koreckého. Otec chtěl mít z dcery koncertní umělkyni, což ona odmítala. Po absolvování reálného gymnázia studovala dějiny umění na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy (1953–1958).
Hned po ukončení studií se stala ředitelkou Oblastní galerie v Liberci. Liberec byl na konci padesátých let a především v letech šedesátých jednou z kulturních metropolí Československa. Působila zde skupina výborných architektů, například Karel Hubáček, autor televizního vysílače na Ještědu, nebo Miroslav Masák, který navrhl podobu zimního střediska Ještěd. S Libercem je také spojené zformování souboru a první sezóny Ypsilonky Jana Schmida.
Z liberecké galerie, kterou Hana Seifertová vedla, se tehdy stalo živé centrum umění, kam jezdili návštěvníci z celé republiky i ze zahraničí. Vystavovali zde umělci, kteří v Praze svá díla nesměli na veřejnosti představit. Jakýmsi vyvrcholením této éry se stala v roce 1969 rozsáhlá mezinárodní výstava v plenéru města: Socha a město. Jedním z umělců, kteří významně tehdy ovlivnili kulturní dění v tomto severočeském městě, byl i manžel Hany Seifertové, sochař Jiří Seifert.
Liberecký kulturní rozkvět zastavila až okupace sovětskými vojsky v srpnu 1968. Hana Seifertová podává v Osudech důležité svědectví o noci z 20. na 21. srpna. Noc a ráno totiž v bytě manželů Seifertových strávili Václav Havel a Jan Tříska. V životopisných knihách o Václavu Havlovi se často objevují nepřesné informace o této Havlově liberecké noci. Z vyprávění Hany Seifertové se posluchač dozví o dalších událostech, které se v osmašedesátém v Liberci odehrály.
Na začátku normalizace musela Hana Seifertová místo ředitelky liberecké galerie opustit a její rodina se přestěhovala do Řevnic u Prahy. Od roku 1971 pak pracovala jako vědecká pracovnice a kurátorka Sbírky starého evropského umění Národní galerie v Praze.
Související
-
Jiří Menzel: Rozmarná léta. Rozhlasové vzpomínání oscarového režiséra
Filmový a divadelní režisér, herec a spisovatel Jiří Menzel čte ze své autobiografické knihy. Pořad uvádíme u příležitosti jeho nedožitých 85. narozenin.
-
Osudy Drahomíry Míčkové. Rozhlasové vzpomínání pěvkyně, pedagožky a sbormistryně
Drahomíra Míčková patří mezi významné osobnosti ostravského hudebního života. Je absolventkou oboru sólový koncertní a operní zpěv.
-
Osudy Jana Vlasáka. Rozhlasové vzpomínání herce, dabéra a pedagoga
Jan Vlasák se narodil 3. února 1943, před osmdesáti lety, o své životní cestě vypráví v pětidílných rozhlasových Osudech.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.