Osm písní pro šíleného krále a další skladby. Ohlédnutí za tvorbou Sira Petera Maxwella Daviese
Skladatel musí přinášet svědectví o své době, musí si dát ale pozor, aby to nebylo svědectví falešné. Slova britského skladatele Petera Maxwella Daviese, který zemřel před pěti lety, 14. března v roce 2016. Ve Futurissimu si připomeneme osobnost tohoto nesmírně plodného skladatele – katalog jeho skladeb přesahuje 300 skladeb, mezi nimi deset symfonií a několik oper.
Zaměříme se hlavně na jeho tvorbu z let šedesátých a sedmdesátých, ve kterých mladý bouřlivák vytvářel společně se svými přáteli skladateli Harrisonem Birtwistlem, Alexandrem Goehrem nebo klavíristou Johnem Ogdonem podobu tehdejší britské hudební avantgardy. Jeho Osm písní pro šíleného krále při své premiéře v roce 1969 šokovalo publikum a šokovat umí dodnes. Dále zazní ukázka z opery Umučení svatého Magnuse, část z druhé symfonie nebo skladba Farewell to Stromness, kterou mnozí Britové pro její prostou krásu považují za lidovou píseň.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.