Osm písní pro šíleného krále a další skladby. Ohlédnutí za tvorbou Sira Petera Maxwella Daviese

14. březen 2021

Skladatel musí přinášet svědectví o své době, musí si dát ale pozor, aby to nebylo svědectví falešné. Slova britského skladatele Petera Maxwella Daviese, který zemřel před pěti lety, 14. března v roce 2016. Ve Futurissimu si připomeneme osobnost tohoto nesmírně plodného skladatele – katalog jeho skladeb přesahuje 300 skladeb, mezi nimi deset symfonií a několik oper.

Zaměříme se hlavně na jeho tvorbu z let šedesátých a sedmdesátých, ve kterých mladý bouřlivák vytvářel společně se svými přáteli skladateli Harrisonem Birtwistlem, Alexandrem Goehrem nebo klavíristou Johnem Ogdonem podobu tehdejší britské hudební avantgardy. Jeho Osm písní pro šíleného krále při své premiéře v roce 1969 šokovalo publikum a šokovat umí dodnes. Dále zazní ukázka z opery Umučení svatého Magnuse, část z druhé symfonie nebo skladba Farewell to Stromness, kterou mnozí Britové pro její prostou krásu považují za lidovou píseň.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.