Oscar Wilde: Vějíř lady Windermerové

Brilantní konverzační hra o slušné ženě s pochybnou minulostí, kterou pokrytecká společnost odmítá ve jménu tzv. morálky.

Poslouchejte na Vltavě 5. března 2016 ve 14:00. Po odvysílání se hra objeví také na stránce Hry a literatura. Zůstane tam až do pátku 11. března 2016.


Oscar Wilde, jehož jméno je spojeno s vtipným paradoxem, ironií, bonmoty a vytříbeným stylem, se narodil v irském Dublinu. A přestože jeho matka, spisovatelka a básnířka, se angažovala v protibritském hnutí Mladé Irsko, její syn šel zcela jinou cestou. Po studiích v Oxfordu získával autorské ostruhy jako básník a brzy se stal nepostradatelným hostem londýnských salónů, kde na sebe poutal pozornost břitkými aforismy a epigramy. Psal pohádky, eseje, povídky a po svém nejslavnějším románu Obraz Doriana Graye se začal prosazovat i jako autor salónních komedií.

02922394.jpeg

První z nich byl právě Vějíř lady Windermerové, brilantní konverzační hra o ženě s pochybnou minulostí, kterou pokrytecká společnost odmítá ve jménu tzv. morálky. Ovšem, kdo se zde chová mravně a kdo ne, to je právě předmětem Wildeovy nekonvenční společenské kritiky. Přesto, že Vějíř lady Windermerové zahajuje řadu nejslavnějších Wildeových komedií (Ideální manžel, Jak je důležité míti Filipa…), nechybí mu nic z toho, co je pro tohoto autora charakteristické.


Osoby a obsazení: lord Windermere (Viktor Preiss), lady Windermerová (Kamila Špráchalová), lord Darlington (Jiří Dvořák), paní Erlynnová (Vilma Cibulková), vévodkyně z Berwicku (Jaroslava Adamová), lord Augustus Lorton (František Němec), lady Agáta Carlislová (Karolina Kaiserová), pan Dumby (Oldřich Vízner), lady Plymdalová (Gabriela Vránová), pan Cecil Graham (Jiří Štěpnička), lady Stutfieldová (Jelena Juklová), pan Hopper (Václav Vydra), lady Jedburghová (Viola Zinková), Parker, komorník (David Hák), paní Cowperová + žena 1 (Luďa Marešová), žena 2 (Zuzana Vojtíšková), žena 3 (Libuše Šplíchalová), muž 1 + hlas (Petr Železný), muž 2 (Petr Šplíchal), muž 3 (Jiří Litoš), muž 4 (Tomáš Pergl) a žena 4 (Eva Přibylová)

03341143.jpeg

Autor: Oscar Wilde Překlad: Milan LukešRozhlasová úprava a dramaturgie: Jana PaterováRežie: Markéta Jahodová

Natočeno v roce 2003.

Čtěte také: Všechna dostupná díla na webu Hry a literatura

autor: Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.