Oscar Wilde: Bezvýznamná žena

02922394.jpeg

„Mluvte s každou ženou, jakoby kdybyste ji miloval a s každým mužem jako kdybyste se nudil. Až skončí vaše první sezóna, budete mít pověst člověka s dokonalým společenským taktem.“ Jeden z mnoha duchaplných bonmotů, které Oscar Wilde napsal hlavnímu mužskému hrdinovi své komedie Bezvýznamná žena lordu Illingworthovi.

Hru si můžete poslechnout ještě do 3. ledna na stránce Hry a literatura.


I když je tento sžíravý ironik za svou přezíravost k citům ostatních lidí na konci hry odsouzen, přesto cítíme, že je projekcí samotného autora a že často pronáší Wildeovy názory a postřehy.

Bezvýznamnou ženu napsal Oscar Wilde na požádání ředitele londýnského divadla Haymarket. Nová hra měla navázat na úspěch předchozí Wildeovy komedie Vějíř lady Windermerové.

Stejně jako u dalších autorových her z této doby leží v základu Bezvýznamné ženy nevyjasněné tajemství v minulosti postav.

Oslnivý aristokrat a cynik Lord Illingworth zjistí, že mladý muž, kterého právě zaměstnal jako svého tajemníka, je ve skutečnosti jeho syn. Po letech se Illingworth znovu potkává s mladíkovou matkou a dochází mezi nimi k opožděnému zúčtování.

Bezvýznamnou ženu pro rozhlas upravil Josef Hlavnička, v roce 1998 ji režírovala Markéta Jahodová, která do hlavních rolí obsadila Viktora Preisse, Danu Syslovou, Jaroslavu Adamovou, Violu Zinkovou, Pavla Chalupu a Petru Špalkovou.


Osoby a obsazení:Lord Illingworth (Viktor Preiss), Sir John Pontecraft (Svatopluk Beneš), Pan Ketlick, poslanec (Petr Kostka), Gerald Arbuthnot (Pavel Chalupa), Lady Hunstantonová (Viola Zinková), Lady Karolína Pontecraftová (Jaroslava Adamová), Paní Allonbyová (Gabriela Vránová), Slečna Ester Worsleyová (Petra Špalková), Paní Arbuthnotová (Dana Syslová), vypravěč (Josef Červinka), Francis, sluha (Tomáš Racek) a Alice, komorná (Jana Zímová)

Autor: Oscar WildePřeklad: Jiří Zdeněk NovákRozhlasová úprava: Josef HlavničkaDramaturgie: Jarmila KonrádováRežie: Markéta Jahodová

Natočeno v roce 1998.

Spustit audio
autor: Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby