Opereta na cestě od satiry a ironie k laskavému humoru
K letošnímu Rakouskému roku na Vltavě patří také dvanáctidílný cyklus operet, jedna z nich zazní také v prvním říjnovém Operním večeru.
Z toho důvodu je hned první Reflexe: Opera! zcela netypická, protože je věnovaná právě operetě a její proměně ze satirické a dráždivé podívané na bezpečnou zábavu, která nikoho neurazí.
Prvním zásadním tématem pořadu je opereta Dmitrije Dmitrijeviče Šostakoviče Moskva, Čerjomuški z roku 1959. Její titul je vypůjčený ze sídliště v jihozápadní části Moskvy, a celý námět i zápletka jsou věnované bytové situaci v Moskvě a jejímu řešení. Obrovský nedostatek bydlení, snahu dostat se na dobré místo v pořadníku a úplatné úředníky na bytových odborech si mnozí pamatují i u nás. V Moskvě byl tento problém ještě palčivější a úředníci nejspíš ještě úplatnější. Lidé žili v komunálních bytech se společnými kuchyněmi a samostatné bydlení na sídlišti pro ně byl sen.
Šostakovičova opereta je satirické dílo, ovšem v mezích povolených režimem. Politickou kritiku pochopitelně neobsahuje, jen univerzální tepání úplatkářství, které bují za všech režimů. Jeden z největších skladatelů 20. století v Moskvě, Čerjomuškách balancuje na hraně pop music i estetické přijatelnosti, ani tak ale nezapře svou kompoziční obratnost a přehled v nečekaných hudebních oblastech. O Moskvě, Čerjomuškách hovoří muzikolog a specialista na Šostakovičovo dílo Jan Špaček.
Druhým zásadním tématem je činnost Nového operetního studia, které se věnuje menším klasickým operetám a vystupuje občas v brněnském divadle Reduta. Zakladatel a ředitel Studia, tenorista Josef Šabaka mluví o své vášni pro operetu, proč podle něj není zdaleka jen žánrem pro starší a pokročilé a co ho vede k intenzivnímu zájmu o tento žánr.
Mezi oběma tematickými bloky zazní komentář autora pořadu Borise Klepala věnovaný operetě kdysi a dnes, a také aspektům, které pojí a rozdělují tak odlišné osobnosti jako byli Jacques Offenbach a Richard Wagner.
Reflexe: Opera! ale na svůj vlastní žánr přece jen nezapomene. Během vysílání zazní dva výrazné tipy na operní představení, která by si příznivci hudebního dramatu neměli nechat ujít.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...