Opera: vášeň, moc a politika. Osm okruhů dějin hudebního dramatu v Londýně

10. únor 2018
Mozart a Vídeň, část výstavy Opera: Passion, Power and Politics

Výstava Opera: Passion, Power and Politics v londýnském Victoria and Albert Museum provádí své návštěvníky fascinujícím příběhem dějin žánru.

Příběhem, který začíná u Monteverdiho a končí u skladatelky Kaiji Saariaho a její opery Láska na dálku.

Na výstavě byl nedávno Ladislav Čumba – spisovatel, publicista, učitel nejenom češtiny pro cizince. Autor knihy Wittgensteinova kniha faktů. Sluší se alespoň poznamenat, že v příběhu rodiny kladenského velkopodnikatele hraje nemalou roli i hudba. Dále je Ladislav Čumba recenzent serveru ArtZóna.cz a autor libret neuváděných českých a moravských minioper.

S Ladislavem Čumbou se operní Reflexe vypravily do Londýna, konkrétně do Victoria and Albert Museum. Tamní výstava Opera: Vášeň, moc, politika slibuje intenzivní či pronikavý pohled na příběh opery od jeho začátku až po dnešek.

Jednotlivé okruhy výstavy jsou vystavěné kolem klíčových bodů: Londýn a Händel, Vídeň a Mozart, Miláno a Verdiho Nabucco, Paříž a Wagnerův Tannhäuser, Drážďany a Straussova Salome, Leningrad a Šostakovič. A nakonec jde výstava až k současnosti v celosvětovém měřítku, bez zasazení do konkrétního místa. Výstava svou koncepcí směřuje k tomu, aby se k těmto bodům skutečně dařilo vztáhnout dějiny celé opery.

Výstava Opera: Vášeň, moc, politika začíná Monteverdiho Korunovací Poppeinou, končí operou Láska na dálku současné skladatelky Kaiji Saariaho. Pokusili jsme se tedy podívat, jak jsme na tom v České republice s uváděním klíčových děl, kolem kterých se výstava točila – od těch starých až po současná.

Výstavu je možné navštívit ve Victoria and Albert Museum do 25. února 2018. Lístky je možné a vzhledem k frontám i vhodné pořídit předem online, cena je od 15 do 19 liber. Muzeum je otevřené denně od deseti hodin do tři čtvrtě na šest, v pátek až do deseti hodin večer.