Opavská opera je symbolem inovací a kvality, přesto stále bojuje o přežití

2. září 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Slezské divadlo, opera Evžen Oněgin: Taťána ( Katárína Jorda Kramolišová), Evžen Oněgin (Alexandr Vovk)

Operní soubor Slezského divadla Opava je nejmenší v republice. Jeho vedení ctí dvousetletou historii, ale zároveň s šesti zpěváky v angažmá a s hostujícími umělci produkuje objevné a ceněné inscenace, které vysoce bodují u diváků i kritiky a ansámbl je vozí i do měst v celém Moravskoslezském regionu. Přesto musí stále čelit požadavkům na drastické úspory a vyčerpávajícím způsobem zápasit o existenci.

Připravil: Vojtěch Babka
Editorka: Petra Kultová

Má smysl udržovat tak malý soubor v sousední Ostravy? A čím dokáže ansámbl zaujmout a ospravedlnit svou existenci? Hosty Vojtěcha Babky v Akcentu jsou šéf opavské opery Vojtěch Spurný, publicistka Helena Havlíková a opavská režisérka Jana Andělová-Pletichová.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.