Ondřej Koupil: Spisovný jazyk je jazyk spisů
K čemu potřebujeme znát svou jazykovou historii? Jak napínavé může být čtení starých českých gramatik – a můžeme díky nim vyprávět dějiny české vzdělanosti?
Bohemista a klasický filolog Ondřej Koupil letos připravil k vydání antologii ze Svatováclavské bible, jedné z nejvýznamnějších barokních památek.
Jedná se o ,nedělní a sváteční čtení‘ z bible katolické reformace. Byla to bible 17. a 18. století, ale jak se od počátku národního obrození převypravovával český národní identifikační příběh, tak se důrazy přesunuly jinam.
Svatováclavskou bibli však vnímá ne jako opozici ke Kralické bibli, ale v jejich propojenosti a spjatosti. Vydáním této čítanky se Ondřej Koupil spolu s historikem Jiřím Havlíkem a kunsthistorikem Martinem Mádlem pokusili o navrácení Svatováclavské bible do veřejného povědomí a teprve pak by mělo následovat její úplné vydání.
Ondřej Koupil zároveň věnuje badatelskou pozornost mluvnicím češtiny 16.–19. století. A jak napínavé a dobrodružné je jejich čtení? „Uživatelé jazyka s tak úctyhodnou a dlouhou historií, jako je jazyk český, mají povinnost znát jeho hloubku. Je to jako byste plavali: je důležité umět se udržet na hladině, ale zároveň byste si měli být vědomi hloubek pod sebou a snažit se odkrývat jejich krásu.“
V českém prostředí hraje jazyková identifikace obrovskou roli a bohužel působí až jako bič: ty nemluvíš jako my, ty nejsi s námi.
Vývoj jazyka vysvětluje na příkladu dědečka a vnoučete, kteří si budou rozumět, i když mezi narozením jednoho a smrtí druhého může uplynout třeba 150 let. Nepočítaně naprosto drobných změn postupně vytvoří změny zásadnější. Ondřej Koupil má k současné pravopisné normě a k důrazu kladenému na spisovnost čistě věcný vztah.
Nezapomeňme, že spisovný jazyk je především jazyk spisů. Měli bychom se spíše starat o hloubku myšlenek, kultivovanost výrazu a nikoli lpět na povrchním předpisu.
Ondřej Koupil pracuje v Ústavu pro jazyk český AV a v Benediktinském arciopatství v Praze-Břevnově. Překládá Augustina Aurelia, Cassiana, Bernarda nebo Benedikta.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...