Ondřej Abrahám: Vrabci v digestoři. Jedna z povídek o stesku, lásce a zapomnění

21. duben 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Vladimír Javorský

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Vladimír Javorský čte povídku současného českého spisovatele, diplomata, novináře a cestovatele, píšícího pod pseudonymem Ondřej Abrahám. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Účinkuje: Vladimír Javorský
Připravila: Eva Willigová
Režie: Vít Vencl
Natočeno: v roce 2015

Ondřej Abrahám (nar. 1954) je pseudonym českého diplomata, který působí od roku 1990 na velvyslanectvích ve španělsky a portugalsky mluvících zemích: na Kubě, v Brazílii, v Chile, v Portugalsku, ve Venezuele. Jeho povídky se v cizích zemích odehrávají. Hrdinou je vzdělaný, citlivý muž, který své pochybnosti o sobě samém i nejistoty vůči okolnímu světu skrývá před rodinnými příslušníky, před lidmi, s nimiž se musí pracovně setkávat, a často i před sebou samým. Jinými slovy bychom mohli říci, že jsou to povídky o krizi středního věku, která se shodou okolností odehrává v exotických kulisách.

Na otázku, proč vydal sbírku svých povídek pod pseudonymem, odpověděl diplomat Ondřej Kašina v rozhovoru pro Český rozhlas, že důvodem není zříkání se odpovědnosti za vyřčená slova, ale že pseudonym umožní člověku zbavit se autocenzury a psát úplně otevřeně. A ještě jeden výrok z toho rozhovoru stojí za připomenutí, protože souvisí s obsahem povídek: čím víc cestujeme, čím víc navštívíme míst, tím víc loučení a rozchodů nás také čeká.

autor: Eva Willigová
Spustit audio

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová