Oleh Kryštopa: Ukrajina v měřítku 1:1. Ze západu na východ v literárních reportážích talentovaného spisovatele a investigativního novináře

23. říjen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy mapa Ukrajina

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Zajímají vás události odehrávající se v posledních letech na Ukrajině a chcete zjistit, co jim předcházelo? Výběr z reportáží ukrajinského spisovatele a novináře Oleha Kryštopy sebraných v knize Ukrajina v měřítku 1:1 nám poměrně barvitě dává zažít ukrajinskou realitu, portrétuje velikou zemi plnou nezhojených ran, zemi těsně před vypuknutím revoluce a tiché války s Ruskem. Premiéru poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Účinkuje: Aleš Procházka
Připravila: Marie Iljašenko
Překlad: Marie Iljašenko
Režie: Vlado Rusko
Premiéra: 19. 10. 2020
Natočeno: v roce 2020

„Ukrajinská historie je velmi komplikovaná. A rodinné příběhy umožňují ji velmi konkrétním způsobem uchopit a popsat. To je dáno tím, že nemáme nějaký společný pohled na historii, zatím není dána žádná oficiální, objektivní verze historie. Lidé se neshodnou, kdo byl hrdina a kdo padouch,“ řekl Kryštopa k českému uvedení své knihy. K paměti se v ní dostáváme skrze konkrétní lidi a jejich příběhy – počínaje autorovým dědečkem a jeho vyprávěním dějin země v ich-formě.

Některé reportáže nás zavedou do opuštěných a zpustlých průmyslových oblastí, které si v ničem nezadají s bídou Haliče před sto lety, do míst někdejší „slávy“ Sovětského svazu i na místa spojená s tajenou hanbou (jako v případě chemických zbraní pohřbených na mořském dně).

Lidé se neshodnou, kdo byl hrdina a kdo padouch.

V dalších reportážích se autor zaobírá také ryze současnými problémy. To když vypráví příběhy Ukrajinců pracujících na zaoceánských lodích – jako levné a vykořisťované pracovní síly. Ocitneme se také v ukrajinských Benátkách – Vylkovém. Městečko postavené ve stylu socialistického realismu je protkané kanály, páchne rybinou a žije nadějí na dostavbu průplavu Dunaj – Černé moře, který by snad dokázal do líného města přinést práci. Nebo zavítáme do dnětropetrovské oblasti, do vesnice Petrykivka, ve které to žije nekonečnou výrobou kýčovitých suvenýrů – založených na zdejší ojedinělé technice dekorativní malby zapsané na seznam nehmotného dědictví UNESCO.

autor: Marie Iljašenko
Spustit audio