Oldřich Králík: Čechy a Evropa v 10. století. Úryvek ze stati českého literárního historika
Oldřich Králík hovoří o významu tzv. Kristiána a o snahách biskupa Vojtěcha, který chtěl sloučit tradice latinského křesťanství a církevněslovanské vzdělanosti. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.
Literární historik Oldřich Králík (1907–1975) je znám jako autor rozsáhlé monografie o Otokaru Březinovi, knih a studií o Máchovi, Nerudovi, Bezručovi, o nejstarších legendách českého písemnictví či o Karlu Čapkovi. Vedle více než dvaceti knižních publikací uveřejnil během své padesátileté vědecké kariéry i více než pět set příspěvků v literárních i vědeckých časopisech, sbornících, novinách a antologiích.
Rozsáhlý soubor jeho zásadních studií i drobnějších textů vyšel roku 1995 pod názvem Osvobozená slova v nakladatelství Torst. Oldřich Králík byl zastáncem i obohatitelem metod filologické kritiky, bral literaturu s vážností a znal její místo v dějinách národní kultury. Jeho stať Čechy a Evropa v 10. století (1967) o tzv. Kristiánově legendě je pak horoucí obranou velké české minulosti.
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.