Oksana Zabužko: Muzeum opuštěných tajemství (13/15)

03303049.jpeg

On-line do čtvrtka 5. února 2015.


Oksana Stefanivna Zabužko, narozena 1960 v Lucku, je přední současná ukrajinská básnířka, spisovatelka, esejistka; zabývá se rovněž kulturologií, filologií a filosofií. Patří mezi nejvýznamnější a nejpřekládanější ukrajinské autory.

Děj románu Muzeum opuštěných tajemství se odehrává ve dvou liniích. Jedna je příběhem boje posledních obránců samostatné Ukrajiny, z jednoho výjevu na válečné fotografii rozplétá Oksana Zabužko svůj složitý a velmi rozsáhlý příběh o ukrajinské povstalecké armádě, Rusech, Židech a současných obyvatelích Ukrajiny, kterým se nedaří dějinám uniknout.

Tragický příběh ilegální povstalecké buňky se proplétá se současným dějem, všechno je přikryto všudypřítomným udavačstvím, rozkrádáním a mediální manipulací.

Název Muzeum opuštěných tajemství nese román podle výstavy světově významné ukrajinské výtvarnice (je to ovšem fikční postava). Vlada Matusevyč, s níž se vypravěčka spřátelila při televizním interview, nešťastně zahyne při autonehodě v zatáčce, která se vine kolem pole, kde jsou pohřbeny stovky obětí hladomoru. A nikdo neví, zda její autonehoda byla neštěstí, nebo vražda.

Autorka v románu střídá perspektivy, používá vyprávění v mužském i ženském rodě. Současná Ukrajina jako by ztratila paměť, část ji vymazala sovětská totalita, ale ani současná ukrajinská politika a byznys jako by o ni nestál.

Oksana Zabužko patří mezi současné evropské intelektuály, kteří se vyjadřují k politickým poměrům. Vypráví o Ukrajině, ale nastavuje zrcadlo i euroatlantickému západu a jeho až příliš konzumním starostem. Zvláštní ustrnutí v sovětském socialismu spojené s nástupem dravého globálního kapitalismu dodává románu humor i hloubku, která umožňuje vcítit se do složitosti ukrajinské reality.


Čte: Dana Černá

Autorka: Oksana Zabužko Z vlastního překladu připravila: Rita KindlerováRežie: Petr Mančal

Spustit audio
autoři: Alena Zemančíková, Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby