Ojedinělý zážitek z koupaliště ve stylu art deco? Najdete ho ve Mšeně, nedaleko slavných pískovcových útvarů

14. srpen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Koupaliště ve stylu art deco, Mšeno

Na mšenském koupališti se vrátíte do doby první republiky, kdy tam vystavěli lázně ve stylu art deco. Pražská smetánka se tam jezdila koupat a místní využívali tamní vany k běžné očistě těla.

Mšenské zastupitelstvo vyrazilo v roce 1931 do Klánovic, kde už lázně existovaly. Jejich architektem byl Rudolf Utěšil. O rok později už stála ve Mšeně replika klánovického areálu. Město chtělo jít s dobou. Nedaleké pískovcové skály na Kokořínsku, a nově i lázně, měly podpořit turistický ruch.

Čtěte také

Za projektem lázní stál zřejmě místní stavitel Josef Oborský, který se inspiroval právě v Klánovicích. Jedna z variant mluví dokonce o tom, že se na jejich stavbě podíleli i žáci Jana Kotěry. Podle informací mšenského okrašlovacího spolku to ale zřejmě není pravda, jak říká jeho předseda Jiří Říha. Ten zároveň podotýká, že najít dost pramenů a zdrojů k historii lázní není snadné. „Hodně toho zmapoval historik z mělnického muzea Jan Kilián, něco máme ze státního archivu v Mělníku, také z kroniky základní školy. A rovněž jsme se bavili s místními i s lidmi v Klánovicích, s nimiž jsme tu i uspořádali fotografickou výstavu,“ říká Jiří Říha.

Koupaliště ve stylu art deco, Mšeno

Za první republiky ještě nebylo běžné mít doma koupelnu. Mšenští se proto do lázní chodili mýt. K dispozici byly lidem vany v malých místnůstkách, do kterých se vstupovalo z otevřené verandy

Dřevěná budova se skládá z ústředního pavilonu a ze dvou křídel – z již zmiňované otevřené verandy a druhého, okny uzavřeného traktu. Město areál obnovilo v roce 2005. Kompletně opravilo budovu, ponechalo a zrekonstruovalo venkovní mobiliář či fontány, stejně jako vnitřní nábytek. Padesátimetrový bazén se stále napájí z místního skalního pramene, takže voda zde může být poměrně chladná. „Areál asi nemůže soutěžit s moderními aqua centry – není tu tobogan, vířivka nebo vyhřívaný bazén. Ale je tu brouzdaliště, písek s houpačkami, travnatá pláž, bufet – a hlavně, je to úplně něco jiného a klidného,“ popisuje Jiří Říha. Půvab dodává areálu i fakt, že je obklopen zelení a nedaleko začíná krajina pískovcových skal.

PRAKTICKÉ INFORMACE:

  • Koupaliště je na kraji města, návštěvníky tam z náměstí dovedou šipky. 
  • Otvírací doba koupaliště: do konce srpna mezi 10. a 19. hodinou, pak podle situace.
  • Poblíž koupaliště je například přírodní sousoší Obří hlava a žába. 
autor: Kateřina Havránková
Spustit audio

Související