Oheň a led: Islandští soudobí skladatelé II.

14. červen 2020

Islandští umělci ze své nevyzpytatelné domoviny přináší do globálního hudebního světa nové impulsy již mnoho dekád. Vedle žánrově neukotvené umělkyně Björk nebo post-rockové formace Sigur Rós je to ale také země mnoha soudobých skladatelů.

V druhém díle našeho hudebního výletu na daleký sever se budeme věnovat třem autorům střední generace. Budou to pánové Daníel Bjarnasson a Páll Ragnar Pálsson a dáma Thuridur Jónsdóttir. Závěr bude patřit zástupkyni té nejmladší generace, skladatelce a hráčce na kontrabas Báře Gísladóttir, která se narodila v roce 1989.

Byť každý ze jmenovaných tvůrců má jiná estetická východiska, spojuje je fascinace zvukem. Pojďme se společně zaposlouchat do palety hudebních barev, kterou tito autoři a autorky dokáží vykouzlit pomocí symfonickéhé orchestru, komorního ansámblu, sólového sopránu či elektroniky.

Sveinbjörn Sveinbjörnsson : Vikivaki (2 min). – Daníel Bjarnasson: Blow Bright (10 min). – Thuridut Jónsdóttir: Flow & Fusion (11 min). – Páll Ragnar Pállson: Stalker's Monologue (10 min). – Bára Gísladóttir: VAPE (12 min)

Připravil: Jiří Slabihoudek 

Spustit audio